RPO chce uchwalenia przepisów, dzięki którym decyzja o wyjściu Polski z UE musiałaby być podjęta w referendum lub kwalifikowaną większością głosów, a nie jak jest obecnie zwykła większością, którą ma obecnie PiS.
Profesor Marcin Wiącek, następca prof. Adama Bodnara na stanowisku RPO skierował listy do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu w sprawie przepisów określających procedurę wyjścia Polski z Unii Europejskiej czyli tzw. „polexitu”. Obecnie przeprowadzenie operacji wyjścia z Unii może być przeprowadzone tak szybko, jak uchwalenie każdej innej ustawy. Taką sytuacje krytykuje Rzecznik Praw Obywatelskich, a swoje stanowisko zamieścił na stronie urzędu 10 listopada 2021 r.
"Przepis ten dopuszcza bowiem, że decyzja Narodu wyrażona w formie referendum może być zniweczona przez ustawę uchwaloną zwykłą większością głosów. Z tego powodu jest on niezgodny nie tylko z art. 90 w związku z art. 125 Konstytucji, lecz z również z zasadą suwerenności Narodu, wyrażoną w art. 4 Konstytucji" - oświadczył RPO.
O tym, jak proste jest formalne wyprowadzenie Polski z UE mówiła na antenie Resetu Obywatelskiego dr hab. Renata Mieńkowska – Norkiene z UW.
https://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/8289614,rpo-o-ewentualnym-wystapieniu-z-ue-powinien-decydowac-w-referendum-narod.html
Bez wyjścia - na wyjątkowy i jedyny w polskich mediach program o procesie wyprowadzania Polski z Unii. To nie zaczęło się dziś i nie skończy jutro - to działania trwające od lat. Obnażymy twórców i apologetów Polexitu. Pokazujemy kalendarium tego projektu, konfrontujemy propagandę z faktami.
W każdy czwartek od 22 do 23 zapraszają Marcin Celiński i Radosław Gruca