Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online

Redakcja

Masz temat? A może po prostu chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami?
Pisz na: reset@resetobywatelski.pl

Autorki i autorzy Resetu Obywatelskiego: Witold Bereś, Marcin Celiński, Monika Ciemięga, Alina Czyżewska, Blanka Katarzyna Dżugaj, Angela Getler, Radosław Gruca, Jan Hartman, Igor Isajew, Rafał Janiszewski, Jolanta Jeżewska, Dominika Kasprowicz, Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Marta Kożuchowska-Warywoda, Wojciech Krzyżaniak, Piotr Kurczewski, Szymon Łaszewski, Piotr Najsztub, Tomasz Piątek, Grupa PONTON, Karolina Rogaska, Maja Ruszpel, Konrad Szołajski, Katarzyna Szulc-Strychowska, Piotr Szumlewicz, Maciej Tomaszewski, Kornel Wawrzyniak, Marta Woźniak, Kazimierz Wóycicki.

Redaktor naczelny: Marcin Celiński – m.celinski@resetobywatelski.pl

Poznajcie osoby tworzące Reset Obywatelski. Spotkacie się z nimi co tydzień w ich autorskich programach na naszej antenie lub w podcastach dostępnych na najpopularniejszych platformach streamingowych. A teraz kilka słów o nich.

Witold Bereś

Pisarz i publicysta, od 2018 r. redaktor naczelny miesięcznika "Kraków i świat". Bereś pracował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Radiu Wolna Europa, Gazecie Wyborczej, miesięczniku Kraków i świat. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, scenarzystą i producentem filmowym.

Marcin Celiński

Publicysta, pisarz i wydawca. Założyciel i prezes Wydawnictwa Arbitror specjalizującego się w literaturze faktu. Był pierwszym przewodniczącym Forum Liberalnego. Był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika Liberte! (do 2019). Współautor książki „Duda i jego tajemnice”, którą napisał wspólnie z Tomaszem Piątkiem. Redaktor naczelny Resetu Obywatelskiego.

Alina Czyżewska

Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Członkini organizacji Sieci Obywatelskiej „Watchdog Polska”, współzałożycielka ruchu miejskiego „Ludzie dla Miasta” w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim, koordynatorka „Pogotowia Prawnego Kultury Niepodległej”.

Blanka Katarzyna Dżugaj

Dziennikarka i orientalistka. Absolwentka dziennikarstwa, indologii, arabistyki i stosunków międzykulturowych na Uniwersytecie Warszawskim, a także wieczna studentka Kultury Japonii na PJATK. Wcześniej związana z TVN24, Polsatem i portalem Onet Kobieta. Twórczyni serwisu Kulturazja. Doktor literaturoznawstwa, która naukowe i dziennikarskie życie poświęciła kinu. Kocha orientalistykę, nie cierpi orientalizmu. Na Azję patrzy zarówno sercem, jak i naukowym szkiełkiem i okiem, a swoją zawodową misją uczyniła upowszechnianie rzetelnej wiedzy o tej części świata. Wiedzy, która zazwyczaj wychodzi poza sensacyjne nagłówki i telewizyjne czerwone paski.

Angela Getler

Aktywistka, artystka wizualna, komiczka, a teraz również redaktorka. Kiedyś zaprojektowała Tęczową Flagę Polski, jaką urzekła tłumy tęczowych osób i wywołała pęknięcie żyłki na wysokim czole przynajmniej jednego ministra. Teraz stratuje z autorskim programem w Resecie Obywatelskim, czym ma zamiar powtórzyć te sukcesy. Prywatnie córka, przyjaciółka, ciocia i osoba transpłciowa.

Mateusz Gołębiewski

fot. materiały prasowe RO

Z wykształcenia reżyser filmowy. Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w Polskim Radiu. Ze sportem związany odkąd pamięta. Najczęściej można go zobaczyć na boisku rugby i baseballa. Najchętniej łączy przyjemne z pożytecznym i kręci filmy o sporcie.

Radosław Gruca

Niepokorny dziennikarz śledczy, który demaskuje grzechy ludzi skupiających się wokół działalności kościoła. Nie ma też litości dla brudów jakie chcą ukryć przed opinią publiczną politycy. Pisał m.in. dla "Gazety Wyborczej"; "Dziennika"; "Faktu" i "OKO.press". Autor książki "Hipokryzja. Pedofilia wśród księży i układ, który ją kryje”. Zastępca redaktora naczelnego RO.

Jan Hartman

Filozof, bioetyk, profesor nauk humanistycznych, publicysta, nauczyciel akademicki. W pracy naukowej zajmuje się metafilozofią (heurystyką filozoficzną, opracował autorski projekt tzw. teorii neutrum), filozofią polityki, etyką i bioetyką. Autor książek i stały felietonista tygodnika „Polityka” W 2009 otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii publicystyka. Do 2015 pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Principia”, które założył w 1989. Autor licznych książek i artykułów filozoficznych.

Igor Isajew

fot. archiwum prywatne

Dziennikarz pochodzący z Ukrainy, który od wielu lat mieszka i pisze o Polsce. Autor bloga "Ukrainiec w Polsce".

Rafał Janiszewski

Właściciel Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych. Prelegent, organizator wielu szkoleń i konferencji dotyczących ochrony zdrowia i praw pacjentów. Były doradca sejmowej komisji zdrowia, ministrów i dyrektorów NFZ oraz szpitali, którego analizy wielokrotnie posłużyły w usprawnianiu działania systemu opieki zdrowotnej.

Wojciech Krzyżaniak

Znany również jako „Głos Szczerej Słowiańskiej Szydery”. Redaktor, dziennikarz i ekspert ds. mediów. Droga zawodowa, od wydawnictwa Professional Music Press, przez Agorę (dział kultury dziennika Metro, następnie szef Gazety Telewizyjnej i zastępca szefa działu Kultura Gazety Wyborczej), Edipresse, gospodarz autorskiej audycji w radiu TOK FM. Konsultant scenariuszowy przy produkcji seriali i filmów, muzyk, autor, krytyk, felietonista.

Piotr Kurczewski

fot. Szymon Łaszewski

Ukończył Wydział Dziennikarstwa ma Uniwersytecie Warszawskim. Realizator, wydawca, producent radiowy. Były współprowadzący audycję literacką „Halo tu się czyta” w Halo Radio. Pasjonat kina w każdej postaci. Kiedy nie czyta i nie siedzi w kinie, poświęca się gotowaniu i spacerom ze swoim psem. Jeśli nie pracowałby w radio, otworzyłby restaurację z kuchnią z Luizjany albo wyjechałby do Portugalii.

Piotr Najsztub

Piotr Najsztub jest dziennikarzem o bogatej przeszłości  – pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, TVP (wraz z Jackiem Żakowskim prowadził słynny „Tok Szok”) był redaktorem naczelnym „Przekroju”. W piątki o 17:30 prowadzi swój autorski program "Prawda nas zaboli".

Tomasz Piątek

Pisarz, dziennikarz i felietonista. Ukończył lingwistykę na Uniwersytecie w Mediolanie. W latach 1995–1999 pracował jako dziennikarz w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji, oraz jako ekspert-psycholingwista. Jego książka pt. Macierewicz i jego tajemnice w ciągu miesiąca od ukazania się została sprzedana w liczbie 100 tysięcy egzemplarzy. Laureat Nagrody Wolności Prasy (2017) oraz Nagrodę Wolności i Przyszłości Mediów (2018).

PRAWOTEKA

Podejmują działania w celu podnoszenia świadomości prawnej, promocji wiedzy o ochronie wolności i praw człowieka oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W Resecie Obywatelskim o tym, na czym polega praworządność, sprawiedliwość, ale także, jak uniknąć problemów z prawem mówią Monika Ciemięga, Jolanta Jeżewska oraz Marta Kożuchowska-Warywoda z Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”.

Grupa PONTON

Działa od 2002 roku na rzecz rzetelnej edukacji seksualnej młodzieży. Określają się jako młodzi doradcy i młode doradczynie. Obszar ich działania to przede wszystkim edukacja seksualna oraz poradnictwo dla młodzieży w sprawach szeroko pojmowanej seksualności. Wolontariusze i wolontariuszki Pontonu prowadzą warsztaty w szkołach, występują w mediach, publikują artykuły, raporty i recenzje. Udzielają też wsparcia online i przez telefon zaufania. Mówią m.in. o antykoncepcji, ciele, dojrzewaniu, ciąży, seksie, kwestiach LGBTQI+, relacjach, emocjach, infekcjach przenoszonych drogą płciową, przeciwdziałaniu przemocy czy zdrowiu.

Karolina Rogaska

Dziennikarka. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty pojawiły się m.in. w: Charakterach, Dużym Formacie, Dzienniku Opinii, Polityce Warszawskiej, Weekend Gazeta, Wirtualnej Polsce. Jest zakochana w słowach - pożera książki z nieukrywaną przyjemnością.

Maja Ruszpel

Dziennikarka, prelegentka i wykładowczyni oraz terapeutka uzależnień. Występowała z wykładami na temat uzależnień m.in. na wystawie Centrum Nauki Kopernik “Przyszłość jest już dziś”, Social Impact Days ESN SGH, Metropolitan Opera – Live in HD. Stale bierze udział w Międzynarodowej Konferencji Uzależnienia Behawioralne – jako panelistka i moderatorka debat. Od 2017 roku opiekunka merytoryczna cyklu reportaży o uzależnieniach – realizowanego we współpracy z Instytutem Reportażu. Zainicjowała i zrealizowała z Radiem TOK FM oraz Radiem RDC cykl audycji o uzależnieniach od czynności.

Pierwsze praktyczne doświadczenia w pracy z pacjentem zebrała jako wolontariuszka na Oddziale Dziennym Terapii Uzależnienia od Alkoholu w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, a także prowadząc badania Oddziale Terapeutycznym w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka. Obecnie poza pracą w ośrodku prywatnym, jest konsultantką w Ośrodku Pomocy Społecznej PIK Marki gdzie wspiera osoby doświadczające przemocy oraz uzależnione i ich bliskich.

Konrad Szołajski

Reżyser, scenarzysta filmowy i dziennikarz radiowy. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent reżyserii na Uniwersytecie Śląskim (gdzie w 2012 obronił tytuł doktora). Ukończył też National Film School w Wielkiej Brytanii. Trzykrotnie nominowany do Złotych Lwów. W 2015 r. Szołajski stworzył dokument pt. „Walka z szatanem” we współpracy z HBO. Niedawno premierę miał jego film o aborcji w Polsce - „Polki walczą o prawo do aborcji”, który można zobaczyć w ARTE.TV.

Katarzyna Szulc-Strychowska

fot. archiwum prywatne

Antropolożka kultury (UAM Poznań), teatrolożka i historyczka sztuki (Instytut Sztuki PAN Warszawa). Ukończyła Służbę Zagraniczną oraz Public Relations na SGH. Absolwentka Wajda School na kierunku „Development kreatywny”. Od lat związana z warszawskimi mediami, jako menedżerka oraz specjalistka Public Relations.

Piotr Szumlewicz

Dziennikarz i publicysta, a także działacz związków zawodowych. Absolwent socjologii i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor kwartalnika „Bez Dogmatu”. Jego teksty ukazywały się m.in. w „Przeglądzie”, „Gazecie Wyborczej”, „Trybunie”, „Dzienniku Trybuna” i polskiej edycji miesięcznika „Le Monde diplomatique". Autor wielu raportów i opracowań dla organizacji pozarządowych, w tym Fundacji im. Heinricha Bölla, Fundacji im. Róży Luksemburg i Fundacji Lasalle’a. Jeden z założycieli Krytyki Politycznej, z której wystąpił w 2003.

Maciej Tomaszewski

Przez ponad 10 lat w Radio Kampus, a następnie w Radio Bajka, prowadził audycję "Słodko-gorzkie." Pisał o muzyce i filmie do, "Onetu", "Teraz Rocka", "Aktivista", "Machiny". Nie wstydzi się fascynacji Eurowizją.

Kornel Wawrzyniak

Absolwent filozofii i komunikacji społecznej UMK w Toruniu. Dziennikarz "Tygodnika Przegląd". W zakres jego zainteresowań wchodzi etyka, filozofia nauki i pułapki dyskursu politycznej poprawności we współczesnych demokracjach. Obecnie poszerza swoje kompetencje z zakresu bioetyki na Uniwersytecie Warszawskim. Muzyk, producent i wydawca programów radiowych. Kończy właśnie prace nad płytą z zespołem Wataha.

Marta Woźniak

Dziennikarka prasowa i radiowa. Studiowała politologię na Uniwersytecie Śląskim i dokumentalistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Na stałe w stołecznej „Gazecie Wyborczej”. Finalistka III Konkursu Reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego. Autorka podcastu kryminalnego „Czwarty zabójca mojego syna” (audioserial, Audioteka, 2020).

Kazimierz Wóycicki

Długoletni wykładowca akademicki, a także podróżnik i bloger. Jako historyk zajmuje się pytaniem, jaki wpływ na życie polityczne wywierają opowieści o przeszłości i jej rozbieżne i różne interpretacje. Obecnie kieruje „Akademią Wschód”.

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami