Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
polexit

Działania PiS burzą najlepszą konstrukcję geopolityczną jaka istniała wokół Polski od kilkuset lat. Unia Europejska jest gwarantem polskich interesów narodowych – powiedział w programie „Bez wyjścia” Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu.

Gość Marcina Celińskiego i Radosława Grucy mówił w programie o antyeuropejskiej polityce rządu PiS, europejskich nacjonalistach, podejściu do Niemiec i budowie Nord Stream 2.

Senator PSL stwierdził, że ofensywa antyeuropejskich partii prawicowych w Europie to realizacja planu Putina na rozbicie Unii Europejskiej. Senator PSL wskazał także na podobieństwa między Vladimirem Putinem a Jarosławem Kaczyńskim. Jego zdaniem dążą oni do osłabienia UE.

Obaj nie lubią wolności, demokracji, liberalnego społeczeństwa. W polityce zagranicznej mają ten sam cel – renacjonalizacja Unii Europejskiej. Chcą, by Unia nie była tworem samodzielnym na scenie międzynarodowej czy quasi federalnym mocarstwem. Putin kieruje się swoiście rozumianym interesem Rosji, natomiast Kaczyński- patologiczną wizją współczesnego świata, w której Unia zagraża polskim interesom narodowym

Gość zauważył, że rolą opozycji powinno być rozmawianie z Polakami i przekonywanie, że pozycja Polski na świecie zależy w dużej mierze od pozycji w Unii Europejskiej. Zdaniem senatora rządzący w Warszawie chcą zaprzepaścić dorobek ostatnich lat Polski w UE.

Musimy jeździć po Polsce i przekonywać ludzi, że Unia jest wartością samą w sobie. Antyeuropejska działalność PiS obraca się przeciw polskim interesom. PiS pozbawia nas sojuszników. Dzięki Europie i liberalnej demokracji jesteśmy wolni i bezpieczni. Ludzie, którzy mówią, że kochają Polskę chcą to wszystko zniszczyć

Kamiński mówił też o kierowaniu frakcją Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Stwierdził, że ugrupowanie za czasów jego przywództwa nie było antyeuropejskie, a zwrot w stronę radykalizmu to kwestia ostatnich lat. – Dopóki rządziłem tą frakcją, a po mnie ludzie związani z Davidem Cameronem i umiarkowanym skrzydłem brytyjskiej partii konserwatywnej to cel polityczny był jednoznaczny: trzymać eurosceptyków partii konserwatywnej w UK wewnątrz obozu i nie pozwolić im przejąć kontroli nad europejską agendą. To zmieniło się po przekierunkowaniu  ECR na frakcje skrajne i ortodoksyjne. Kiedyś było to zupełnie inne ugrupowanie. Dzisiaj to sfrustrowani antyeuropejczycy – zauważył polityk.

Zdaniem Kamińskiego w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2 w rozmowach z Niemcami trzeba używać twardego języka.

Dzięki Unii Europejskiej Polska nie musi wybierać między Berlinem, a Moskwą. Możemy być częścią wspólnoty, w której Berlin i Warszawa są razem z Brukselą. W sprawie Nord Stream 2 Niemcy burzą swoją wiarygodność jako mocarstwo europejskie. Berlin stawia swoje interesy wyżej niż interesy wspólnoty. Warszawa nie powinna histeryzować, a przypominać, że po to budujemy wspólną Europę, byśmy nie musieli stawiać narodowych egoizmów przeciwko wspólnocie europejskiej

stwierdził wicemarszałek Senatu.

oprac. m.u.

Bez wyjścia 10.02.2022

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami