Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
polexit news

Cierpliwość instytucji unijnych powoli się kończy – powiedziała w kontekście niestosowania się przez Polskę do wyroków europejskich sądów Eliza Rutynowska, prawniczka z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Gościni Marcina Celińskiego i Radosława Grucy w programie „Bez Wyjścia” komentowała kwestionowany przez polityków PiS wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdził, że Sejm oraz prezydent naruszyli fundamentalną zasadę wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sejm RP zeszłej kadencji dokonał wyboru trzech osób na stanowiska sędziów TK, które były już obsadzone przez sędziów wybranych przez parlament poprzedniej kadencji. Bezprawny wybór sędziów sprawił, że wyroki TK są kwestionowanie, gdyż w jego składzie orzekają nieuprawnione osoby.

Zbigniew Ziobro podaje w wątpliwość czy ETPC może wpływać na nasz system prawny. Minister Sprawiedliwości złożył wniosek do Trybunału Julii Przyłębskiej o zbadanie wyroku europejskiego sądu z polską konstytucją.

Rutynowska powiedziała, że lider Solidarnej Polski działa na szkodę Polski.

Już sam fakt, że Zbigniew Ziobro pełni jednocześnie funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego jest pewną aberracją. Ziobro za każdym razem, gdy zapada po raz kolejny wyrok lub decyzja o charakterze tymczasowym wszystko to kwestionuje. To jakby przestępca, któremu nie podoba się wyrok, zanosił go przed własny sąd, który by go kontestował

– zauważyła prawniczka.

Zdaniem gościni programu niestosowanie się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka to zdrada dyplomatyczna i działanie na szkodę Polski.

Ziobro dba o polityczną agendę rządu, a nie o interesy Polaków. Walka PiS-u z Unią jest sprzeczna z interesami naszego kraju. Obywatele tracą zaufanie do instytucji publicznych

– stwierdziła ekspertka FOR.

Prawniczka skomentowała także brak likwidacji nielegalnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i niewycofanie się z ustawy kagańcowej.  

Cierpliwość instytucji unijnych powoli się kończy. Nasi partnerzy widzą, że to pewne domino. Niszczenie państwa prawa wydarzyło się już na Węgrzech czy w Turcji. Polska jest kolejna, więc nie będą oni patrzeć na to bezczynnie

– powiedziała Rutynowska.

Rozmowa z Elizą Rutynowską

Członkini FOR uznała, że trudne będzie dla Polski odbudować zaufanie, które utraciliśmy jako państwo członkowskie UE. – Byliśmy traktowani jako przewidywalny kraj. Dzisiaj niektórzy nam współczują, a jeszcze inni się z nas śmieją. Prawnicy zza granicy pytają mnie jak możliwa jest deforma sądownictwa czy choćby jak takie „Lex TVN” jest w przestrzeni publicznej. Partnerzy patrzą na nas z niedowierzaniem i pytają jak mogą nam pomóc – stwierdziła gościni programu.

- Mam wrażenie że odrodziło się w Polsce społeczeństwo obywatelskie. Mieliśmy kryzys świadomości obywatelskiej, a teraz dzięki temu kryzysowi z którym się borykamy, na nowo zaczęliśmy definiować czym jest Europa i dlaczego jest dla nas tak ważna – powiedziała.

oprac. m.u.

Bez wyjścia 20.01.2022

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami