Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
polexit

Zbigniew Ziobro chce zbadać zgodność statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z polską konstytucją.

W poniedziałek, 15 listopada 2021 podległa  Zbigniewowi Ziobrze Prokuratura Krajowa oświadczyła, że  kieruje do Trybunału Julii Przyłębskiej swój wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją artykułu 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz artykułu 39 Statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W ocenie Prokuratora Generalnego w najnowszym orzecznictwie TSUE dokonano nieuprawnionej interpretacji zaskarżonych przepisów, sprzecznej z ich jednoznacznym brzmieniem i celem. Prokurator Generalny zauważył, że TSUE dokonał dowolnego i arbitralnego rozszerzenia swoich uprawnień, które zostały mu przyznane przez państwa członkowskie UE w traktatach i wykreował bezprecedensowy środek tymczasowy, który nigdy nie był stosowany wobec żadnego państwa – możliwość orzekania kary pieniężnej jeszcze przed zakończeniem postępowania

napisali wnioskodawcy.

źródło: OKO.press

Politycy koalicji nazywanej do niedawna Zjednoczoną Prawicą od wielu tygodni przekonują, że Unia Europejska zmienia swoje podejście i staje się wobec stanowiska rządu coraz bardziej wyrozumiała. Wykorzystują do tego poparcie jakie liderzy państw UE deklarują w zakresie działań mających na celu uszczelnienie granicy i ograniczenie prowokacji służb specjalnych Białorusi wpychających do Polski przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Nic jednak nie wskazuje na to, że w stosunku do kwestii spornych Komisja, Parlament czy szefowie państw zasiadający w Radzie Europejskiej.

Opanowany przez PiS Trybunał Konstytucyjny od pewnego czasu odgrywa rolę narzędzia służącego do uzasadniania prawnego polexitu, teraz dostaje szansę na formalne zakwestionowanie wprost przynależności Polski do wspólnoty europejskiej w sferze rozstrzygania sporów.

Bez wyjścia - na wyjątkowy i jedyny w polskich mediach program o procesie wyprowadzania Polski z Unii. To nie zaczęło się dziś i nie skończy jutro - to działania trwające od lat. Obnażymy twórców i apologetów Polexitu. Pokazujemy kalendarium tego projektu, konfrontujemy propagandę z faktami.

W każdy czwartek od 22 do 23 zapraszają Marcin Celiński i Radosław Gruca

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami