Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
kraj

Sieć stacji benzynowych Amic Polska do 2016 r. nazywała się Łukoil Polska. Stanowiła część rosyjskiego koncernu paliwowego Łukoil. Potem została przejęta przez Austriaków. Okazuje się jednak, że związki z Łukoilem trwają. W tle – również Gazprom.

Jesteśmy austriackim koncernem z niezrównanym doświadczeniem w branży energetycznej” – pisze o sobie sieć stacji Amic Polska - „Naszą wizją jest wykorzystanie potencjału wszystkich naturalnych źródeł energetycznych (...) Budujemy długoterminowe relacje”.

Dokładnie rzecz biorąc, Amic Polska nie jest austriackim koncernem. Do 2016 r. spółka stanowiła część rosyjskiego koncernu Łukoil, dziś jest częścią austriackiego koncernu Amic Energy (pełna nazwa Amic Energy Management GMBH).
„Długoterminowymi relacjami” budowanymi przez koncern z Austrii interesowały się polskie media. „Austriacka firma Amic Energy, która przejmuje stacje benzynowe w Polsce, ma tyle powiązań z Rosją, że na Ukrainie ją bojkotowano (...) Przepytaliśmy konkurentów z branży. ‘Amic to inny Łukoil’ ‘niewiele o nich wiadomo’ — usłyszeliśmy od większości (...) Amic Energy jest niezależną firmą inwestycyjną i doradczą, z siedzibą w Wiedniu (...) Po zgodzie UOKiK stanie się w Polsce właścicielem 116 stacji benzynowych, działających dziś pod szyldem Łukoila (...) Wśród przepytanych przez nas menedżerów dominuje przekonanie, że to firma powiązana z kapitałem rosyjskim” - pisał „Puls Biznesu” w kwietniu 2016 r.:

Transakcje i personalia
Skąd to przekonanie? „Puls Biznesu” podaje, że Amic Energy „ma na koncie wyłącznie transakcje z Łukoilem, rosyjskim koncernem paliwowym. W 2015 r. austriacka firma kupiła od Łukoila stacje benzynowe na Ukrainie, a w lutym 2016 r. ogłosiła zamiar przejęcia jego stacji w Polsce, na Litwie i Łotwie”.
Gazeta wylicza również związki personalne z Rosją: „…Na powiązania wskazują osoby pracujące dla Amica, np. Robert Nowek, który pracował w przeszłości dla Łukoila. Ponadto kontrolę operacyjną nad stacjami benzynowymi na Litwie i Łotwie mają sprawować spółki Luktarna i Viada Baltija, kojarzone z kierownictwem Łukoil Baltija (...) menedżerowie Amic Energy to w części ludzie związani w przeszłości z austriackim koncernem OMV, który współpracuje z rosyjskim podmiotami na wielu polach (wymiana aktywów z Gazpromem, zainteresowanie OMV promowanym przez Rosję projektem Nord Stream 2). Günter Maier, prezes Amic, wcześniej pracował w OMV, a przewodniczący rady nadzorczej Wolfgang Ruttenstorfer był szefem koncernu. Te powiązania zaowocowały już m.in. problemami handlowymi Amica na Ukrainie. Szyld Łukoila skłonił Ukraińców do bojkotu konsumenckiego, a problemów nie załagodził nawet rebranding stacji na Amic. W styczniu 2016 r. sieć została zablokowana przez ukraińskich aktywistów”.

Won z Ukrainy

Zagraniczne media potwierdzają doniesienia „Pulsu Biznesu”. „Bojkot stacji benzynowych z rosyjską twarzą trwa. Kontrolowana przez Kreml spółka naftowa Rosnieft traci klientów na Ukrainie. Nie lepiej przedstawia się sytuacja dla byłej sieci rosyjskiego Łukoilu, który obecnie sprzedaje paliwo pod marką Amic” – pisał w 2016 r. portal Glavcom.ua.

W internecie można nawet znaleźć zdjęcia haseł wypisanych przez aktywistów na ukraińskich stacjach AMIC („Het’ z Ukrajiny”, czyli „Won z Ukrainy”).

Wolfgang z Gazpromem
„Puls Biznesu” wspomniał też o szefie rady nadzorczej Amic Energy, Wolfgangu Ruttenstorferze. Pan Ruttensdorfer działał też w naszym kraju. W latach 2016-2017 zasiadał w radzie nadzorczej Amic Polska.

Tak się składa, że słynny kremlowski koncern paliwowy Gazprom w 2010 r. zamieścił na swojej stronie internetowej długi wpis dotyczący m.in. Wolfganga Ruttenstrofera.
Cytujemy: „Aleksiej Miller, prezes zarządu Gazpromu, i dr Wolfgang Ruttenstorfer, dyrektor generalny i prezes zarządu OMV podpisali dziś w Wiedniu umowę o podstawach współpracy przy budowie gazociągu South Stream na terytorium Republiki Austrii (...)

- Dzięki South Stream wzrośnie znaczenie Baumgarten, stacji dystrybucji gazu OMV, jako centralnej platformy gazowej w Europie (...) – podkreślił dr Wolfgang Ruttenstorfer”.

Iwan z Łukoilem

Wróćmy do sieci stacji benzynowych Amic Polska. W latach 2014-2018 w radzie nadzorczej Amic Polska zasiadał Ivanas Paleičikas. Kim jest pan Paleičikas?
Jak wiadomo, prawo Litwy nakazuje lituanizować nazwiska pochodzenia obcego. Najwyraźniej tak również było w przypadku Paleičikasa. W rosyjskojęzycznych źródłach Ivanas Paleičikas występuje bowiem jako Iwan Palejczyk. Tak go przedstawia m.in. portal Delfi.ru. Portal podaje, że Palejczyk był szefem sieci Łukoil Baltija – zarejestrowanej na Litwie, działającej w krajach bałtyckich i należącej do rosyjskiego koncernu Łukoil.
Jak silne są związki Paleičikasa-Palejczyka z Łukoilem?
Rosyjsko-litewski biznesmen ma stronę w Wikipedii. Czytamy tam, że Palejczyk zaczął pracować dla koncernu Łukoil już w 1993 r. Działał nie tylko w sieci Łukoil Baltija, ale także w północnoeuropejskiej filii koncernu, Lukoil Investholding GmbH. W tej ostatniej firmie też odpowiadał za region bałtycki.
A co z innymi członkami rady nadzorczej Amic Polska?

Zasiadali w niej m.in. Milda Drobaviciene i Romas Turlinskas.
Pani Drobaviciene również pracowała w Łukoil Baltija. Jako Chief Financial Officer odpowiadała za finanse rosyjsko-litewskiej sieci.
Pan Turlinskas występuje w mediach litewskich, również polskojęzycznych, jako „zastępca dyrektora generalnego, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej spółki Łukoil Baltija”.
Ale związki z Lukoilem nie ograniczają się do rady nadzorczej. W latach 2013-2017 prezesem zarządu Amic Polska był Audrius Stropus. To absolwent kowieńskiej politechniki, obecnie szef ukraińskiej filii Amic.
Oficjalna strona internetowa Amic Energy podaje, że Audrius Stropus był wcześniej szefem fińskiej firmy Teboil. Od 2005 r. Teboil stanowi część… rosyjskiego koncernu Łukoil.

Tomasz Piątek

Źródła

https://amicenergy.pl/pl/o-firmie/amic-polska

https://www.pb.pl/tajemniczy-amic-zastapi-lukoila-827438

https://www.amicenergy.com/

https://forsal.pl/artykuly/935464,tajemniczy-amic-i-rosyjskie-powiazania-spolka-ktora-zastapi-w-polsce-lukoila.html

https://oilcapital.ru/news/downstream/04-04-2016/amic-energy-priobrela-roznichnye-seti-lukoyla-v-polshe-i-pribaltike

https://korrespondent.net/business/3624359-boikot-zapravok-AMIC-nehatyvno-vlyiaet-na-ynvestklymat-v-ukrayne-ekspert

https://glavcom.ua/publications/330712-benzokolonki-putina.-prodazhi-rossijskih-azs-v-ukraine-za-god-upali-v-dva-raza.html

https://www.gettyimages.com/detail/news-photo/man-writes-get-out-of-ukraine-on-the-construction-of-amic-news-photo/508826134

https://rejestr.io/krs/29096/amic-polska/powiazania?m=wszystkie

https://www.imsig.pl/pozycja/2016/97/KRS/124072,%22LUKOIL_POLSKA%22_SP%C3%93%C5%81KA_Z_OGRANICZON%C4%84_ODPOWIEDZIALNO%C5%9ACI%C4%84

https://www.imsig.pl/pozycja/2017/178/KRS/301098,AMIC_POLSKA_SP%C3%93%C5%81KA_Z_OGRANICZON%C4%84_ODPOWIEDZIALNO%C5%9ACI%C4%84

https://www.gazprom.ru/press/news/2010/april/article97875/

https://oilcapital.ru/news/markets/26-04-2010/gazprom-i-omv-podpisali-bazovoe-soglashenie-o-sotrudnichestve-v-ramkah-realizatsii-proekta-yuzhnyy-potok?amp=1

https://vsluh.ru/novosti/tek/gazprom-i-omv-sozdadut-sovmestnuyu-kompaniyu_192273/

https://www.delfi.lt/ru/news/economy/palejchik-lukoil-baltija-mozhet-byt-prodana-v-fevrale.d?id=70311636

https://en.wikipedia.org/wiki/Lukoil_Baltija

https://lt.wikipedia.org/wiki/Ivanas_Palei%C4%8Dikas

https://www.linkedin.com/in/milda-drobaviciene-2a96818/?originalSubdomain=lt

http://www.wilnoteka.lt/artykul/litewscy-przewoznicy-tankuja-w-polsce

https://www.amicenergy.com/03_management.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Teboil

https://www.teboil.fi/en/company/

https://www.crunchbase.com/acquisition/lukoil-acquires-oy-teboil-ab--91e04401

https://uk.practicallaw.thomsonreuters.com/1-200-5043?__lrTS=20220203044756113&transitionType=Default&contextData=(sc.Default)&firstPage=true

https://web.lib.aalto.fi/fi/old/yrityspalvelin/pdf/2005/Eteboil2005.pdf

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami