Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
świat

Każdy z nas może wprowadzić swoje prywatne, obywatelskie sankcje. Decydujemy –co kupujemy, z kim robimy interesy. W tych wyborach powinniśmy mieć pełną świadomość, kiedy nasze pieniądze służą wojnie z Ukrainą.

Słusznie wzywamy rządy naszych państw do sankcji wobec agresora z Kremla. Potęga militarna Rosji bierze się z dochodów z handlu ze światem Zachodu, któremu Rosja właśnie wypowiedziała wojnę. Lenin miał powiedzieć „Kapitaliści sprzedadzą nam sznurek, na którym ich powiesimy”, Putin zapewne powtarza sobie „Za pieniądze Zachodu budujemy armię, która Zachód zniszczy”

Każdy z nas może  wprowadzić swoje prywatne, obywatelskie  sankcje. Decydujemy –co kupujemy, z kim robimy interesy. W tych wyborach powinniśmy mieć pełną świadomość, kiedy nasze pieniądze służą wojnie z Ukrainą, wojnie nie tylko z naszym zaprzyjaźnionym sąsiadem, ale z całym systemem naszych wartości.

fot. z Twittera Dmytro Kuleby, ministra spraw zagranicznych Ukrainy

W sieci pojawiają się różne, lepszej i gorszej jakości merytorycznej listy rosyjskich firm i produktów w Polsce. Nie zawsze sprawdzone, czasem nieprecyzyjne. To może szkodzić idei obywatelskich sankcji.

W Resecie Obywatelskim będziemy publikować sprawdzone informacje na temat rosyjskich biznesów i marek. Sporządzimy listę, która pomoże w  dokonywaniu świadomych wyborów konsumenckich. Opisy będą się pojawiać na portalu Resetu, w naszych mediach społecznościowych z hasztagami #NieKarmićNiedźwiedzia #BiznesyRUwPL

Jeżeli chcecie zgłosić firmę czy produkt do tego zestawienia, lub upewnić się co do jego pochodzenia napiszcie reset@resetobywatelski.pl –  sygnały od Was po weryfikacji  wykorzystamy w naszej pracy, jej efekty opublikujemy.

Podamy Wam informację – Wy dokonacie wyboru.

Marcin Celiński

Redaktor naczelny Resetu Obywatelskiego

Amic z Austrii, koncerny z Rosji
Sieć stacji benzynowych Amic Polska do 2016 r. nazywała się Łukoil Polska. Stanowiła część rosyjskiego koncernu paliwowego Łukoil. Potem została przejęta przez Austriaków. Okazuje się jednak, że związki z Łukoilem trwają. W tle – również Gazprom.
Gdy krem i odżywka pachną wojną
Działające w Polsce drogerie sprzedają rosyjskie kosmetyki. Sieci Hebe, Kontigo i Rossmann oferują produkty marki Natura Siberica z Rosji. Ale to niejedyny rosyjski brand, który zarabia w Polsce. Piszmy do drogerii pytając, czemu pomagają zarabiać agresorom!
„Polsko-Ukraińska Izba”, były minister i węgiel z Rosji
Na warszawskim Bemowie stoi willa. Mieści się w niej Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Wielu Ukraińców zarejestrowało swoje spółki pod tym adresem, zapewne w dobrej wierze. Ale zrobili to też... Rosjanie, którzy sprowadzają węgiel z Syberii.
Vivus: pożyczki, oligarchowie i szara eminencja PiS
Rosyjski oligarcha Oleg Bojko kontroluje popularną firmę pożyczkową Vivus. W firmie pracował brat Krzysztofa Bosaka. Vivus był też chlebodawcą lobbysty Igora Janke. Janke to głośny chwalca Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana. Od lat wspiera partię Jarosława Kaczyńskiego.
Kaspersky - wtyczka Kremla w twoim komputerze?
Działalność firmy Kaspersky Lab dostarczającej oprogramowania antywirusowego od lat wzbudza kontrowersje. W 2015 r. pojawiły się dowody na użycie antywirusa firmy do wykradania danych z NSA w Stanach Zjednoczonych.

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami