Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
śledztwo

Na warszawskim Bemowie stoi willa. Mieści się w niej Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Wielu Ukraińców zarejestrowało swoje spółki pod tym adresem, zapewne w dobrej wierze. Ale zrobili to też... Rosjanie, którzy sprowadzają węgiel z Syberii.

Izbę prowadzi Jacek Piechota – były postkomunistyczny polityk, który lansował współpracę z Rosją.

Willa stoi przy ul. Legionowej 9. Serwis Google Maps prezentuje zdjęcie budynku od strony ulicy, ale fotografia została zamazana. Zapewne po to, żeby chronić ukraińskich przedsiębiorców przed ewentualnymi atakami polskich nacjonalistów i przyjezdnych rosyjskich prowokatorów. Jednak zagrożenia znajdziemy też wewnątrz willi.

Obok licznych spółek należących do Ukrainek i Ukraińców, w budynku zarejestrowała się spółka INS Poland. Spółka należy do Iriny Nidens, obywatelki Rosji.

Twardy, błyszczący, rosyjski
Co spółka INS Poland mówi na swojej stronie internetowej? Czytamy tam, że spółka sprowadza do Polski węgiel jako „oficjalny przedstawiciel kopalni Razrez INSKOY”. „Wygląda świetnie ​—​ ​kawałki są błyszczące, zaokrąglone i twarde” – tak spółka z Bemowa chwali importowany surowiec.
Skąd go czerpie? Gdzie mieści się kopalnia Razrez INSKOY, znana też jako Razriez Inskoj? W Rosji, w syberyjskim zagłębiu węglowym Kuzbas.

Między Bemowem a Kemerowem
W tym samym zagłębiu Kuzbas znajdujemy ekonomistkę Irinę Nidens. To absolwentka moskiewskiego Uniwersytetu Finansowego przy Rządzie Federacji Rosyjskiej.
Pani Irina Nidens w mediach społecznościowych podaje, że mieszka w Kemerowie, stolicy Kuzbasu. A w rosyjskich rejestrach biznesowych figuruje jako Irina Borisowna Nidens, przedsiębiorczyni zarządzająca nieruchomościami i udzielająca kredytów.
W 2018 r. rosyjska agencja Interfax i gazeta „Kommiersant” informowały, że Irina Nidens została akcjonariuszem miejscowego banku KuzbassChimBank przejmując 8 proc. akcji.
Co nam to mówi o powiązaniach pani Nidens w świecie rosyjskiego biznesu?

Irina, Konstantin i firmowe rewolucje Putina
Wejście Iriny Nidens do KuzbassChimBanku zbiegło się z wewnętrzną rewolucją. Odszedł dotychczasowy główny akcjonariusz banku. A w następnym roku prezesem KuzbassChimBanku został niejaki Konstantin Panfiłow.
Pani Nidens i pan Panfiłow przy tej okazji zapewne się poznali. W mediach społecznościowych Irina Nidens figuruje bowiem jako znajoma Konstantina Panfiłowa.
W poprzednich latach pan Panfiłow zarządzał holdingiem metalurgicznym Meczel. Dlaczego to ważne? Ponieważ Panfiłow przejął zarząd Meczel po tym, jak holdingiem zajął się sam... Władimir Putin.
Wyglądało to dość niezwykle. W 2008 r. dyktator skrytykował politykę cenową Meczel i wysłał do niej swoich ludzi, aby „naprawili” holding. Trwało to dwa lata - aż w maju 2010 r. holdingiem Meczel zaczął zarządzać Konstantin Panfiłow. I już w lipcu Putin publicznie pochwalił holding za „poprawę”...
Jak blisko pani Nidens i pan Panfiłow współpracowali w KuzbassChimBanku? Co połączyło właścicielkę spółki z Bemowa i bohatera „putinowskiej firmowej rewolucji”?
Znalazłem adres e-mailowy Iriny Borisowny Nidens z Kemerowa. Wysłałem pytania dotyczące m.in. związków z Panfiłowem. Poprosiłem o jak najszybszą odpowiedź. Wciąż na nią czekam.

Rosyjski dygnitarz i podsłuchy w polskich restauracjach
Co wiemy o kopalni Razriez Inskoj, którą w Polsce reprezentuje firma pani Nidens?

To, że w 2016 r. kopalnią „zaopiekował się” potężny kuzbaski dygnitarz Aman Tulejew - wówczas gubernator obwodu kemerowskiego, potem przewodniczący rady obwodu.
Na czym polegała „opieka” Tulejewa nad kopalnią Razriez Inskoj? Jego ludzie wymusili na poprzednim właścicielu, aby przekazał im większość udziałów w kopalni.
Wspominamy o Amanie Tulejewie dlatego, że Tulejew patronował również wielkiej syberyjskiej firmie węglowej KTK. Firma KTK w pewnej mierze wpłynęła na najnowsze losy Polski. Mianowicie ze szczególną hojnością dawała węgiel na kredyt… Markowi Falencie. W ten sposób finansowała działalność słynnego współorganizatora afery taśmowej z 2014 r. Afery, która pomogła antyzachodniej partii PiS przejąć władzę.
Co Falenta mówi o tej sprawie? W 2020 r. zeznawał przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Powiedział wtedy, że znajduje się pod przemożną presją rosyjskich wierzycieli. Hojny kredyt przeobraził się w pistolet przystawiony do głowy... Nagranie fragmentów zeznań Marka Falenty jest dostępne w serwisie Youtube na kanale Wydawnictwa Arbitror.  
Związki Tulejewa i KTK z aferą taśmową opisał Grzegorz Rzeczkowski w książce „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”.

Były minister Jacek Piechota

Wróćmy do willi na Bemowie i Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Prezesem Izby jest Jacek Piechota. To polityk i menedżer, który w przeszłości był m.in. ministrem gospodarki w rządzie Leszka Millera.
Za czasów komunizmu Piechota działał w partii rządzącej PZPR, która zrobiła go posłem na sejm PRL. A komunistyczna Służba Bezpieczeństwa zarejestrowała Jacka Piechotę jako konfidenta o pseudonimie „Robert”. Tą ostatnią sprawą zajęły się sądy, rzecz jasna już po upadku PRL. Sąd Okręgowy w Szczecinie wielokrotnie stwierdzał, że Jacek Piechota nie współpracował z SB, Sąd Apelacyjny odsyłał sprawę do ponownego rozpatrzenia... W styczniu 2020 r. zapadł ostateczny wyrok. Według niego Piechota mimo rejestracji nie działał jako konfident.
Czy tylko Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza łączy Jacka Piechotę z willą przy ul. Legionowej 9 na Bemowie?
Nie tylko. Pod tym samym adresem Jacek Piechota zarejestrował też swoją firmę doradczą E-Rent Warszawa. Jak również - Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód (dawniej Baltic Business Forum). Także w tej ostatniej organizacji Piechota zasiada na fotelu prezesa.
Czym wsławiło się stowarzyszenie Jacka Piechoty? W marcu 2013 r. wydało następujący komunikat: „Z wielką radością ogłaszamy, że Federacja Rosyjska będzie honorowym gościem spotkań Baltic Business Forum 2013”. Chodzi o biznesowo-polityczne konferencje, które Piechota ze swoimi współpracownikami organizował w Świnoujściu i pobliskim niemieckim Heringsdorfie.

Przypomnijmy, że w 2013 r. rosyjskie zakusy na Ukrainę stanowiły już oczywistość. Władimir Putin występował w obronie skorumpowanego i znienawidzonego prezydenta Wiktora Janukowycza. Wiadomo też było powszechnie, że putinowska Rosja to zbrodnicza i agresywna dyktatura. Wiadomo było, że kremlowski reżim zmiażdżył Czeczenię, napadł na Gruzję i morduje swoich przeciwników.  
Jednak w rozmowie z dziennikarzami portalu NaszeMiasto.pl Jacek Piechota bronił decyzji o specjalnym uhonorowaniu Rosji podczas Baltic Business Forum. Oto, co powiedział: „Dostawy ropy i gazu są niemal jedynym obszarem gospodarczej współpracy polsko-rosyjskiej. Brakuje nam kontaktów na poziomie małych i średnich przedsiębiorstw. Podczas Baltic Business Forum w Świnoujściu chcemy się zastanowić, jak dynamizować te relacje, jak usuwać bariery (...). Podczas forum chcemy też podjąć temat roli kapitału rosyjskiego w rozwoju gospodarczym całego regionu (...). W Polsce (...) mamy do czynienia z niesamowitą ideologizacją podejścia do rosyjskiego kapitału. W każdej potencjalnej inwestycji rodem z Moskwy czy Petersburga dopatrujemy się spisków i podstępów (...). Po stronie rosyjskiej następuje normalizacja”.
Wypada spytać, czy Ukraińcy rejestrujący przy ul. Legionowej wiedzą, kim jest i co mówi ich rzekomy protektor.
Powiązania Jacka Piechoty zostały przedstawione w książce „Rydzyk i przyjaciele. Wielkie żniwo”. Dlaczego? Tak się składa, że osoby związane z Piechotą uczestniczyły w tajemniczym zniknięciu pieniędzy zgromadzonych przez Tadeusza Rydzyka. Chodzi o dziesiątki, jeśli nie setki milionów złotych, które Rydzyk wyciągnął od swoich wyznawców na „ratowanie Stoczni Gdańskiej”.

Tomasz Piątek

Źródła:

https://rejestr.io/krs/828396/ins-poland

https://www.ins-poland.pl/

https://companyinspector.com/ru-1024200551847/

https://vk.com/id46321772

https://www.facebook.com/irina.nidens.7/about

https://egrul.org/inn/421401847590

https://vypiska-nalog.com/reestr/421401847590-ip-nidens-irina-borisovna

https://www.interfax-russia.ru/siberia/news/glava-federacii-volnoy-borby-kemerovskoy-oblasti-vyshel-iz-kapitala-kuzbasshimbanka

https://www.kommersant.ru/doc/3772599

https://kuzbasshimbank.ru/about/rukovodstvo/

https://74.ru/text/economics/2010/05/13/58785021/

https://www.banki.ru/news/lenta/?id=1925757

https://www.tadviser.ru/index.php/%D0%9F%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%B0:%D0%9F%D0%B0%D0%BD%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2_%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD_%D0%90%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87

https://www.mechel.ru/about/board/zyuzin-igor-vladimirovich/

http://lenta.ru/lib/14190524/

https://meduza.io/en/news/2016/11/15/tuleyev-calls-detention-of-deputies-attempt-to-pressure-him

http://rapsinews.com/publications/20190917/303909339.html

https://www.kommersant.ru/doc/3598998

https://www.youtube.com/watch?v=o_9kHrow5Ro

https://arbitror.pl/produkt/obcym_alfabetem

https://rejestr.io/krs/176567/polsko-ukrainska

https://rejestr.io/osoby/1383093/jacek-piechota

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Piechota

https://rejestr.io/krs/381141/e-rent-warszawa

https://rejestr.io/krs/354622/miedzynarodowe-stowarzyszenie-europa-polnoc-wschod

https://arbitror.pl/produkt/rydzyk-i-przyjaciele-wielkie-zniwo/

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami