Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
kraj

Trwa atak Rosji na niepodległą Ukrainę. W czasie wojny za naszą wschodnią granicą, Polacy wykazują solidarność i wsparcie narodowi ukraińskiemu. Niemalże od początku inwazji, trwają zbiórki, akcje charytatywne.

Poniżej przedstawiamy realne możliwości wsparcia dla wschodnich sąsiadów, zarówno na miejscu, jak i tym, którzy ewakuowali się z kraju pochłoniętego wojną.

POMOC UKRAINIE NA MIEJSCU KONFLIKTU

WSPARCIE UKRAIŃSKIEJ ARMII

Narodowy Bank Ukrainy utworzył specjalne, wielowalutowe konto wsparcia na ukraińskie siły zbrojne. Środki można wpłacać w dolarach, euro, funtach, frankach szwajcarskich, dolarach australijskich i kanadyjskich oraz juanach, i jenachod wczoraj także w złotych:

BENEFICJENT: Narodowy Bank Ukrainy

numer konta: 91113000070080239435200002 (konto w Banku Gospodarstwa Krajowego)

CEL (OPIS) PŁATNOŚCI: dla rachunku kredytowego 47330992708

W przypadku przekazów w euro:

Numer konta: UA843000010000000047330992708

BENEFICJENT: Narodowy Bank Ukrainy

BIC BENEFICJENTA: NBUAUAUX

IBAN: DE05504000005040040066

CEL (OPIS) PŁATNOŚCI: dla rachunku kredytowego 47330992708

Więcej informacji i szczegółowe dane do dokonania wpłat w innych walutach: bank.gov.ua

Bezpośredni przelew internetowy:

„PHOENIX WINGS”

Organizacja Charytatywna zapewnia armii ukraińskiej niezbędną pomoc w zakresie odpowiedniego wyposażenia i umundurowania, osobistej ochrony nieśmiercionośnej (kamizelki, hełmy), niezbędnego leczenia rannych żołnierzy oraz uzyskania pierwszej pomocy osobistej.

Więcej informacji i szczegółowe dane do dokonania wpłaty: wings-phoenix.org.ua

„ARMY SOS”

Inicjatywa prowadzi zakupy niezbędnej amunicji, tarcz, urządzeń łączności i rozpoznania, umundurowania oraz zaopatrzenia w żywność. Wszystkie towary dostarczają bezpośrednio na miejsce oddziału i przekazują w ręce żołnierzy.

Więcej informacji i szczegółowe dane do dokonania wpłaty: armysos.com.ua/help-the-army

UKRAIŃSKIE ORGANIZACJE CHARYTATYWNE

”VOSTOK SOS”

Organizacja pomaga ludziom w ewakuacji, udziela pomocy humanitarnej i psychospołecznej.

Więcej informacji i szczegółowe dane do dokonania wpłaty: vostok-sos.org/donation/

„VOICES OF CHILDREN”

Voices of Children to ukraińska organizacja pomocowa udzielająca wsparcia psychologicznego dzieciom będącym świadkami wojny. Wykorzystuje arteterapię i opowiadanie historii, aby wspierać dobro dzieci i zapewnia wsparcie finansowe rodzinom, które ucierpiały w wyniku wojny.

Bezpośredni przelew internetowy: voices.org.ua/en/donat/

Kompleksowa liczba zasobów i organizacji, które można wesprzeć dostępne także na stronie internetowej organizacji „Razom for Ukraine”: linktr.ee/razomforukraine

POLSKIE ORGANIZACJE POMAGAJĄCE NA MIEJSCU KONFLIKTU

POLSKI CZERWONY KRZYŻ

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”

Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

POLSKA AKCJA HUMANITARNA

Jak czytamy w komunikacie akcji: „Wobec wzrostu napięcia i spodziewanej eskalacji konfliktu zbrojnego w Ukrainie PAH rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na zaopatrzenie w żywność i artykuły higieniczne najbardziej zagrożonych wojną mieszkańców obwodów donieckiego i Ługańskiego”.

Link do zbiórki: siepomaga.pl/pah-ukraina

Wpłaty można dokonać też na konto, dopisując „UKRAINA”:

Alior Bank S.A.

02 2490 0005 0000 4600 8316 8772

IBAN: PL02 2490 0005 0000 4600 8316 8772

SWIFT: ALBPPLPW

POLSKA MISJA MEDYCZNA

Organizacja zbiera pieniądze na pomoc medyczną dla poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji obywateli Ukrainy.

Pieniądze można wpłacać na numer konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z tytułem „UKRAINA”.

Zbiórka na Facebooku: facebook.com/PolskaMisjaMedyczna

CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ

Organizacja zapewnia pomoc humanitarną, ewakuację ludności i pomoc psychologiczną dla dzieci, które dotknęła inwazja putinowskiej Rosji na Ukrainę.

Bezpośredni przelew internetowy: pcpm.org.pl/ukraina

POMOC UCHODŹCOM Z UKRAINY

Na Facebooku powstało wiele grup pomocowych, skupiających się na przekazywaniu pomocy rzeczowej, prawnej oraz miejsc noclegowych. Pojawiły się grupy dedykowane pomocy w organizowaniu i dzieleniu się transportem na linii Ukraina-Polska, np. „Grupa Transport UA-PL”. Swój transport z Ukrainy i w obrębie Polski można wpisać do formularza, stworzonego przez członków grupy na Facebooku „Pomoc dla Ukrainy”. Tam też zaoferować albo znaleźć można nocleg i tymczasowe zakwaterowanie Ukraińcom uciekającym z kraju.

Link do grupy

Wszystkie możliwości wsparcia uchodźców w zakresie psychologicznym, transportowym i zapewnienie schronienia dostępne także na Polskim Forum Migracyjnym: facebook.com/polskieforummigracyjne

POMOC UKRAIŃCOM W POLSCE

Osoby zainteresowane pomocą ofiarom wojny, które już znajdują się w Polsce, tj. wolontariat, zakwaterowanie, wsparcie finansowe, powinny odwiedzić stronę: ocalenie.org.pl

Ponadto Polska Akcja Humanitarna ogłosiła nabór osób, które w ramach wolontariatu byłyby w gotowości do wsparcia działań pomocowych PAH dla mieszkańców i mieszkanek Ukrainy w Polsce.

Zgłoszenia przyjmowane są pod linkiem

Warszawiacy, którzy dysponują lokalem i chcieliby udostępnić miejsce osobom z Ukrainy, mogą złożyć specjalną deklarację dostępną na stronie: ochotnicy.waw.pl/mieszkania.

Więcej informacji o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców:

+48 47 721 75 75

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami