Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
opinia

Jeżeli Komisja Europejska uruchomi środki z KPO akceptując projekt prezydencki to wesprze dalsze łamanie praworządności. Nie wesprze Polski i Polaków, a niszczenie konstytucji i porządku prawnego w naszym kraju – powiedziała w „Bez wyjścia” dr Bogna Baczyńska.

Konstytucjonalistka mówiła w programie m.in. o polskim sądownictwie, prezydenckim projekcie ustawy likwidującym Izbę Dyscyplinarną SN i nieoczekiwanym wyborze członków neo KRS.

Komisje sejmowe pracują nad projektem Andrzeja Dudy zakładającym m.in. likwidację nielegalnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która to odblokowałaby pieniądze dla Polski w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy. W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Gościni Marcina Celińskiego i Radosława Grucy zakwestionowała jego konstytucyjność.

To kompletne bzdury. Projekt prezydencki w ogóle nie powinien trafić pod obrady sejmu, a wejście w życie tego testu sparaliżowałoby sądy. Poza tym wymagania co do sędziów są wskazane w konstytucji, a takiego rodzaju testu w niej nie ma

Na czwartkowym posiedzeniu sejmu PiS nieoczekiwanie przegłosował wybór nowych „sędziów” do neo Krajowej Rady Sądownictwa. Jak zauważyła Baczyńska powołanie nowych członków pokazuje, że mimo projektu likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, pisowski obóz wcale nie zamierza rezygnować z procesu niszczenia praworządności.

Wybór nowych sędziów neo KRS to policzek dla Komisji Europejskiej. To zapowiedź, że nie będzie cienia powrotu do praworządności. Jeżeli Komisja Europejska uruchomi środki z KPO  to wesprze dalsze łamanie praworządności.

Konstytucjonalistka oceniła także, że „sędziów” orzekających w neo KRS wyróżnia skrajny oportunizm i konformizm.

Mam wrażenie, że to ludzie mierni, którzy w normalnych warunkach nigdy nie mieliby szans na awanse

oprac. m.u.

Reset Obywatelski
Bez kompromisów i bez cenzury. Tworzone tak przez dziennikarzy, jak i odbiorców, bo medium obywatelskie musi być interaktywne. Burzymy czwartą ścianę między dziennikarzami a odbiorcami.
Istniejemy dzięki Wam! Zostań patronem Resetu!

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami