Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
śledztwo

Dziennik „Rzeczpospolita” podaje, że szefem pisowskiej „komisji ds. wpływów rosyjskich” ma zostać propagandzista Sławomir Cenckiewicz. To były szef słynnego rosyjskiego szpiega Tomasza L. To również zwolennik antyzachodniego, antynowoczesnego ruchu religijnego.

Sławomir Cenckiewicz jest ulubionym historykiem-propagandzistą pisowskich ultraprawicowców. Przede wszystkim zaś jest ulubionym historykiem-propagandzistą  Antoniego Macierewicza, którego związki z Rosją stały się już szeroko znane opinii publicznej https://arbitror.pl/produkt/macierewicz-i-jego-tajemnice/.
Co dokładnie łączy obu panów? Między innymi, Cenckiewicz dzięki Macierewiczowi został szefem Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych w 2006 r. Komisja uczestniczyła w niszczeniu ówczesnego wywiadu i kontrwywiadu polskiej armii (niedoskonałych, ale wymagających reformy, nie destrukcji). Członkiem komisji i podwładnym Sławomira Cenckiewicza był słynny Tomasz L., po latach zdemaskowany jako szpieg Kremla https://tvn24.pl/premium/tomasz-l-z-komisji-likwidacyjnej-wsi-tajemnica-urzednika-stolecznego-ratusza-6413600.
Gdy Antoni Macierewicz w 2015 r. zajął stanowisko ministra obrony narodowej, znów zatroszczył się o Sławomira Cenckiewicza. Zrobił go szefem Wojskowego Biura Historycznego, w skład którego wchodzi m.in. Centralne Archiwum Wojskowe. W tej roli Cenckiewicz trafił pod lupę prokuratury, gdyż jego podwładni bezprawnie odtajniali niejawne dokumenty. Na ich polecenie zajmowali się tym… magazynierzy, wyposażeni w specjalne pieczątki https://wiadomosci.onet.pl/kraj/sluzby-i-prokuratura-zajmuja-sie-wojskowym-biurem-historycznym-slawomira-cenckiewicza/rewgnvr.
Sławomir Cenckiewicz to jawny przeciwnik nowoczesnej cywilizacji zachodniej. Publicznie bowiem przedstawia się jako zwolennik ultrareligijnego ruchu tzw. lefebrystów https://www.fronda.pl/a/cenckiewicz-dla-frondapl-dzieki-benedyktowi-xvi-nikt-juz-nie-moze-podwazyc-praw-tzw-starej-mszy,26547.html. Lefebryści zaś atakują podstawowe zasady współczesnego Zachodu. Stawiają się w roli obrońców średniowiecznej katolickiej tradycji i zwalczają Watykan jako zbyt… liberalny. Wśród idei, które potępiają, jest zachodnie pojęcie wolności i godności jednostki. Jak również - świeckie państwo.

ciąg dalszy tekstu pod filmem


„Doktryna o wolności religijnej i doktryna tradycyjna są sobie diametralnie przeciwne /…/ Tradycyjne Magisterium sprzeciwia się tezie liberalnej opartej na fałszywej koncepcji ludzkiej godności i błędnej definicji świeckiego społeczeństwa” - tak Marcel Lefebvre, pierwszy lefebrysta, próbował napominać kardynała Ratzingera, późniejszego papieża Benedykta XVI w 1987 r. https://www.piusx.org.pl/fsspx/abp-Marceli-Lefebvre „Nadchodzi prawdziwa wiosna Kościoła” - tak Cenckiewicz skomentował zdjęcie kościelnej klątwy z lefebrystów przez tego samego Benedykta XVI w 2009 r. https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art15782451-nadchodzi-prawdziwa-wiosna-kosciola
Lefebryści sami się określają jako Bractwo Św. Piusa X. Chętnie się przyznają do Sławomira Cenckiewicza. Na stronie internetowej polskiego oddziału Bractwa Św. Piusa można znaleźć wzmianki o działalności politycznej młodego Cenckiewicza w pierwszej połowie lat 90.
Cytuję: „W 1994 i 1995 roku Ruch Narodowy (wśród nich m.in. obecny dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomir Cenckiewicz) zorganizował pikiety antymodernistyczne pod katedrą oliwską w Gdańsku, w ramach sprzeciwu wobec wprowadzenia świeckich szafarzy Komunii św.” https://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/2911
Czym był Ruch Narodowy, w którym miał działać Cenckiewicz? Bractwo Św. Piusa uchyla rąbka tajemnicy. Podaje, że działacze Ruchu Narodowego „sami siebie określali mianem niekomunistycznej opcji proradzieckiej /…/ za największe zagrożenie uważali Republikę Federalną Niemiec, ośrodki syjonistyczne i zachodnią masonerię” https://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/2911.
W 2013 r. Sławomir Cenckiewicz został profesorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu http://www.slawomircenckiewicz.pl/o-mnie. To uczelnia antyzachodniego kaznodziei-propagandzisty Tadeusza Rydzyka (jego związki z Rosją i służbami PRL zostały przedstawione w książce Rydzyk i przyjaciele).
Z publikacji Cenckiewicza na uwagę zasługuje Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943–1991. Sławomir Cenckiewicz napisał tę książkę przy pomocy m.in. Mirosława Wojciechowskiego i Mariana Kozłowskiego, byłych oficerów PRL-owskiego wywiadu. Uzyskane od nich informacje nieraz przedstawiał bezkrytycznie. Nie pochylał się nad faktami, które dyskredytowały jego informatorów. Czasem chował je w przypisach pisanych drobnym drukiem. Posunął się też do mistyfikacji. Próbując uwiarygodnić Wojciechowskiego, Cenckiewicz bezpodstawnie stwierdził, jakoby ten komunistyczny wywiadowca i dygnitarz był prześladowany przez promoskiewskie Biuro Studiów SB (elitarna jednostka PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa, blisko współpracująca ze służbami Kremla). Wystarczy jednak zajrzeć do akt Mirosława Wojciechowskiego w Instytucie Pamięci Narodowej, by zobaczyć, że Cenckiewicz minął się z prawdą

Siłą rzeczy, kierowanie „komisją ds. wpływów rosyjskich” przez Sławomira Cenckiewicza lub innych ludzi Macierewicza zwiększyłoby niebezpieczeństwa związane z funkcjonowaniem tego tworu. Przypomnę, że „komisja” może wezwać np. szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Służby Kontrwywiadu Wojskowego na przesłuchanie. Może wezwać każdego wywiadowcę, policjanta i urzędnika. Każdego z nich może zwolnić z obowiązku dotrzymania tajemnicy służbowej. Wtedy przesłuchiwany będzie musiał powiedzieć wszystko, co wie. Co zatem dałaby „komisja” agentom i sojusznikom Kremla, którzy weszliby w jej skład? Pełny i ekspresowy dostęp do wszystkich tajemnic państwowych.

Tomasz Piątek

Reset Obywatelski to miejsce swobodnej myśli i wolnego słowa, bez kompromisów i bez cenzury. Zostań naszym patronem!

Reset Obywatelski
Bez kompromisów i bez cenzury. Tworzone tak przez dziennikarzy, jak i odbiorców, bo medium obywatelskie musi być interaktywne. Burzymy czwartą ścianę między dziennikarzami a odbiorcami.

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami