Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
śledztwa

Pamiętamy upokorzenie prokremlowskiego populisty Matteo Salviniego w Polsce. Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, przywitał Salviniego koszulką z Putinem. Jednak to nie koniec sprawy. Według włoskich mediów Salvini przybył do miasta za wiedzą i zgodą Morawieckiego. Czy to prawda?

Matteo Salvini przyjechał do ukraińskich uchodźców w Przemyślu, aby przykryć piętno sojusznika Kremla. Nie udało się, gdyż prezydent Bakun przywitał go koszulką z wizerunkiem rosyjskiego dyktatora Władimira Putina. Taką, jaką Salvini jeszcze niedawno ostentacyjnie nosił.
- Dla pana Salviniego jestem bez szacunku. Jego obecność w Przemyślu to skrajna bezczelność – powiedział wtedy Bakun.
Najważniejsze światowe media – w tym „Guardian” i Reuter’s – odnotowały upokorzenie włoskiego populisty. Polscy komentatorzy ucieszyli się, że putinowiec został zawstydzony.
Mało kto spytał, jak do tego doszło, że prokremlowski działacz przybył do ukraińskich uchodźców. Kto dopuścił do tej „skrajnej bezczelności” Matteo Salviniego?

Morawiecki, Salvini, SMS-y, spotkanie
Według włoskich mediów Matteo Salvini przyjechał do Przemyśla za wiedzą i zgodą polskiego premiera Mateusza Morawieckiego.
Niektóre z redakcji podają, że Salvini i Morawiecki wymieniali ze sobą SMS-y w związku z tą wizytą.
Inne piszą nawet, że Mateusz Morawiecki i Matteo Salvini spotkali się po cichu, gdy Włoch jechał do Przemyśla.

Prześladowca ekspertem?
Jedno z nieoficjalnych źródeł mówi, że Mateusz Morawiecki chciał się poradzić Matteo Salviniego jako... eksperta od kryzysów migracyjnych.
To szokująca informacja. Salvini zasłynął nieludzkim traktowaniem osób przybywających do Italii. Jako wicepremier i minister spraw wewnętrznych zamykał włoskie porty, przystanie i plaże dla łodzi z migrantami. Przybysze cierpieli i umierali na morzu. W związku z tym włoska prokuratura oskarżyła Matteo Salviniego o bezprawne uwięzienie.
Jak Salvini tłumaczy te tragedie na morzu? Nazywa ofiary „martwymi dziećmi pobłażliwości” (morti figli del buonismo). Twierdzi, że winę za śmierć migrantów ponoszą ci, którzy ich zapraszają, wpuszczają, a nawet ratują! Albowiem kto ratuje przybysza, ten zachęca następnych do migracji...
Gdyby polski rząd działał zgodnie z myślą Salviniego, to uchodźcy z Ukrainy mogliby zostać potraktowani tak samo, jak migranci przybywający z Białorusi. Zamiast mieszkań, ciepłych posiłków i otwartych ramion napotkaliby drut kolczasty.
Warto przypomnieć, że jeszcze w lutym polska Straż Graniczna i Ministerstwo Obrony Narodowej nie wykluczały takiego blokowania napływu Ukraińców do Polski.
Pisaliśmy o tym 9 lutego w artykule pt. „MON i Straż Graniczna: w razie najazdu Kremla na Ukrainę możemy potraktować ukraińskich uchodźców drutem i kolcami”.

Milczenie kancelarii premiera

Wysłaliśmy serię szczegółowych pytań do kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przemyskiej wizyty Matteo Salviniego i jego kontaktów z Morawieckim.
Mimo licznych ponagleń, nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi.

Poniżej – treść pytań przesłanych do kancelarii premiera:

- czy prawdziwe są doniesienia włoskich mediów, według których Mateusz Morawiecki spotkał się w marcu bieżącego roku z Matteo Salvinim?

- jeśli tak, to gdzie się odbyło ww. spotkanie, jak długo trwało, czego dotyczyło i kto jeszcze w nim uczestniczył?

- ile razy Mateusz Morawiecki podczas pełnienia obowiązków Prezesa Rady Ministrów spotkał się z Matteo Salvinim?
- czy jest prawdą, że Matteo Salvini w marcu bieżącego roku przyjechał do Polski w porozumieniu z Mateuszem Morawieckim?

- czy Mateusz Morawiecki kontaktuje się lub kontaktował z Matteo Salvinim ze względu na doświadczenie Salviniego dotyczące kryzysów migracyjnych? Jeśli tak, to które z doświadczeń Matteo Salviniego stanowiły przedmiot tych kontaktów?

- czy Mateusz Morawiecki uzgadnia z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim treść i formę swoich kontaktów z Matteo Salvinim?

- czy przyjazd Matteo Salviniego do Polski w marcu bieżącego roku został jakkolwiek i kiedykolwiek uzgodniony względnie omówiony z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim przez Mateusza Morawieckiego lub jego współpracowników, doradców względnie podwładnych?

- czy podczas ww. kontaktów Mateusza Morawieckiego z Matteo Salvinim Prezes Rady Ministrów RP Mateusz Morawiecki rozmawiał lub korespondował z Matteo Salvinim o polityce rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, inwazji Rosji na Ukrainę, wojnie rosyjsko-ukraińskiej, negocjacjach pokojowych względnie możliwościach związanych z ew. ustępstwami ze strony Kremla wobec Ukrainy, NATO albo UE? Jeśli tak, to kiedy ta korespondencja względnie te rozmowy miały miejsce, kto jeszcze w nich uczestniczył i jakie poczyniono ustalenia?

- czy prawdziwe są doniesienia włoskich mediów, według których Mateusz Morawiecki otrzymał w bieżącym roku SMS lub SMS-y od Matteo Salviniego? Jeśli tak, to czy Mateusz Morawiecki odpowiedział na ten SMS względnie odpowiadał na te SMS-y? Czy prawdziwe są doniesienia włoskich mediów, według których Mateusz Morawiecki wymieniał w bieżącym roku SMS-y z Matteo Salvinim? Czy jest prawdą, że Mateusz Morawiecki otrzymał od Matteo Salviniego SMS-y w marcu bieżącego roku? Czy jest prawdą, że na nie odpowiedział? Jeśli Mateusz Morawiecki otrzymał w bieżącym roku SMS lub SMS-y od Matteo Salviniego, to czego ten SMS dotyczył względnie czego te SMS-y dotyczyły? Jeśli Mateusz Morawiecki odpowiedział w bieżącym roku na SMS lub SMS-y od Matteo Salviniego, to jaka była treść tej odpowiedzi lub tych odpowiedzi?

- czy doradcy względnie współpracownicy albo podwładni Mateusza Morawieckiego kontaktują się lub kontaktowali z doradcami względnie współpracownikami albo podwładnymi Matteo Salviniego? Jeśli tak, to jaki charakter mają lub miały te kontakty, czego dotyczą lub dotyczyły, jaką mają lub miały częstotliwość? Czy dochodzi lub dochodziło do nich raz na rok, raz na miesiąc, raz na tydzień czy też częściej? Kiedy miał miejsce ostatni taki kontakt, czego dotyczył, jakie podczas niego poczyniono ustalenia?

- czy Mateusz Morawiecki utrzymuje lub utrzymywał z Matteo Salvinim kontakty telefoniczne, internetowe lub listowne za pomocą np. wideorozmów, e-maili, czatu, komunikatorów wyższej poufności jak WhatsApp albo Signal, poczty dyplomatycznej, poczty kurierskiej, zwykłej poczty, indywidualnych kurierów, faksu, depesz lub jeszcze innych kanałów kontaktu? Jeśli tak, to jak często Mateusz Morawiecki kontaktuje się lub kontaktował w ten sposób z Matteo Salvinim i czego dotyczą lub dotyczyły te kontakty? Jak wygląda lub wyglądała częstotliwość tych kontaktów? Czy dochodzi lub dochodziło do nich raz na rok, raz na miesiąc, raz na tydzień czy też częściej? Kiedy miał miejsce ostatni taki kontakt, czego dotyczył, jakie podczas niego poczyniono ustalenia?

Wszyscy, którzy chcą pomóc w ujawnieniu prawdy, mogą:
- pisać na adres biura prasowego kancelarii premiera dziennikarze@kprm.gov.pl

- domagać się, żeby kancelaria premiera niezwłocznie odpowiedziała na pytania przesłane przez Reset Obywatelski.

Dziękujemy każdemu, kto to zrobi!

Tomasz Piątek

Źródła:

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8375079,matteo-salvini-wojciech-bakun-przemysl.html

https://wydarzenia.interia.pl/autor/lukasz-szpyrka/news-bakun-wyjatkowo-przywital-salviniego-co-zrobilby-z-orbanem-i,nId,5881659

https://www.theguardian.com/world/video/2022/mar/09/see-what-you-friend-putin-has-done-matteo-salvini-confronted-in-poland-video

https://www.reuters.com/world/europe/changing-tune-italys-salvini-pledges-help-refugees-ukraine-2022-03-08/

https://www.ilsole24ore.com/art/da-putin-morawiecki-perche-salvini-e-volato-ucraina-AE9PqkIB

https://www.corriere.it/politica/22_marzo_07/salvini-polonia-poi-confine-voi-esempio-l-europa-3f52826a-9e54-11ec-aa45-e6507f140451.shtml?refresh_ce-cp

https://www.fanpage.it/politica/salvini-contestato-in-polonia-il-sindaco-di-przemysl-non-lo-riceve-e-mostra-la-maglietta-di-putin/

https://www.fanpage.it/politica/salvini-contestato-in-polonia-il-sindaco-di-przemysl-non-lo-riceve-e-mostra-la-maglietta-di-putin/

https://www.fanpage.it/politica/salvini-ringrazia-la-polonia-per-accogliere-i-profughi-ucraini-anche-litalia-e-pronta/

https://www.true-news.it/facts/salvini-in-polonia-perche-e-stato-contestato

https://www.iltempo.it/politica/2022/03/07/news/matteo-salvini-polonia-esempio-per-tutta-europa-martedi-8-marzo-confine-con-l-ucraina-profughi-guerra-30740657/

https://www.agi.it/politica/news/2022-03-08/viaggio-salvini-confine-polonia-ucraina-15910388/

https://www.ilriformista.it/autogol-di-salvini-in-polonia-la-passerella-pacifista-finisce-in-figuraccia-285079/

https://www.affaritaliani.it/politica/salvini-contestato-polonia-784459.html

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/matteo-salvini-deputy-prime-minister-prosecution-investigation-rescue-ship-a8506691.html

https://www.ilsole24ore.com/art/open-arms-salvini-rinviato-giudizio-vado-processo-testa-alta-AEzoDnB

https://www.ilgiornale.it/news/politica/migranti-morti-mare-salvini-altri-morti-figli-buonismo-1764350.html

https://www.ansa.it/sito/notizie/politica/2019/10/07/migranti-salvini-morti-colpa-buonismo_4353ab6e-f677-4206-8241-5487a447df6d.html

https://resetobywatelski.pl/mon-i-straz-graniczna-w-razie-najazdu-kremla-na-ukraine-mozemy-potraktowac-ukrainskich-uchodzcow-drutem-i-kolcami/

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami