Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
śledztwo

Od miesiąca korespondujemy z kancelarią prezydenta Andrzeja Dudy. Pytamy, czy Duda spotkał się z Władimirem Putinem podczas olimpiady w Chinach. Odpowiedzi brzmią niezwykle. Mówią, że Duda i Putin się spotkali, ale nic ze sobą nie robili. Tomasz Piątek

Prezydent Andrzej Duda odwiedził totalitarne Chiny podczas zimowej olimpiady zorganizowanej w tym kraju. Imprezę odwiedził również rosyjski dyktator Władimir Putin. Putin groził wtedy Ukrainie inwazją, dziś tę groźbę spełnił. Wysłana przez niego armia niszczy kraj. Pociski zabijają cywilną ludność, również dzieci. Jednak i przed tym najazdem było wiadomo, kim jest Putin. Służby specjalne dyktatora od lat mordują jego przeciwników. Jego wojska zmiażdżyły Czeczenię. Jego watażkowie zabijali i torturowali Ukraińców w Donbasie już osiem lat temu.
Zacząłem pytać kancelarię Dudy o tę wizytę. Pierwszą serię pytań wysłałem jeszcze przed wyjazdem prezydenta do Chin. Między innymi, pytałem o to, czy:
- czy Prezydent RP Andrzej Duda zamierza spotkać się w Chinach z Putinem?
- a jeśli nie, to jak zachowa się Prezydent RP Andrzej Duda, jeśli podczas chińskiej wizyty w niezaplanowany sposób zetknie się z Putinem?
- czy poda mu rękę?
- czy będzie z nim rozmawiać?


Co było, to było i nie ma o czym gadać

Kancelaria Dudy odpowiedziała dwa tygodnie później, już po wizycie prezydenta w Chinach. Gdy otwierałem e-mail, spodziewałem się, że znajdę w nim prostą odpowiedź.
Na przykład taką: „Nie, Andrzej Duda nie spotkał się z Władimirem Putinem i nie zamierzał się z nim spotkać”.
Rzeczywistość jednak rozminęła się z oczekiwaniami. Kancelaria odpisała, że moje pytania - czy Duda chce się spotkać z Putinem, czy poda mu rękę i czy będzie z nim mówił - są bezprzedmiotowe.
Dlaczego bezprzedmiotowe? Dlatego, że wydarzenie, o którym mowa, już się odbyło...
Cóż, mowa była o spotkaniu Andrzeja Dudy z Władimirem Putinem. Jeśli ono się odbyło, to znaczy, że Duda spotkał się z Putinem.

Co panowie ze sobą robili?

Odpisałem kancelarii prezydenta. Poniżej – treść mojego e-maila.
„Oznajmili Państwo, że nie ma o czym mówić, ponieważ fakt już zaistniał...
Skoro tak, to pytam:
- kiedy zaistniał ten fakt?
- kiedy i w jakich okolicznościach Prezydent RP spotkał się z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem?
- o czym Prezydent RP rozmawiał z Putinem?
- jakie ew. ustalenia poczyniono podczas tej rozmowy?
- jak długo trwało to spotkanie?
- czy Prezydent RP Andrzej Duda podał rękę Putinowi?”.

Miałem nadzieję, że ktoś wreszcie zaprzeczy: „Nie, nie doszło do żadnego spotkania. W poprzednim e-mailu źle się wyraziliśmy”.

Andrzej nie zaciągał się Władimirem

Jednak odpowiedź – którą otrzymałem po kolejnych dwóch tygodniach – znów mnie zaskoczyła.
Brzmiała bowiem tak: „Odpowiadając na korespondencję z 16 lutego br., uprzejmie informujemy, że w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie nie doszło do żadnej interakcji pomiędzy Prezydentami RP i Rosji”.
Zatem kancelaria nie zaprzeczyła, że spotkanie miało miejsce. Napisała tylko, że obyło się bez interakcji. Jak to rozumieć?
Odpowiedź przypomina słynny wykręt amerykańskiego prezydenta Billa Clintona. Gdy go zapytano, czy palił kiedyś marihuanę, odpowiedział: „Raz czy dwa, ale się nie zaciągałem”.

Czy zrobiono zdjęcia pamiątkowe?

Znów wysłałem serię pytań do kancelarii prezydenta RP.
„Szanowni Państwo, po raz kolejny nie zaprzeczyli Państwo, że w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie doszło do spotkania Prezydenta RP Andrzeja Dudy ze zbrodniczym dyktatorem Rosji, Władimirem Putinem.
Zapewniają Państwo jedynie, że podczas tego spotkania nie doszło do interakcji między Prezydentem RP Andrzejem Dudą a Władimirem Putinem.
To bardzo ogólnikowe stwierdzenie. Jego rozumienie zależy od definicji interakcji, a nie jestem pewien, czy podzielamy tę samą definicję.
Muszę zatem dopytać, jak dokładnie wyglądało spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Władimirem Putinem podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
Oto moje jasne i proste pytania dotyczące okoliczności tego spotkania:
- czy Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczył w tym samym przyjęciu, co Władimir Putin?
- czy Prezydent RP Andrzej Duda siedział za tym samym stołem w tym samym czasie, co Władimir Putin?
- czy Prezydent RP Andrzej Duda spożywał posiłek z Władimirem Putinem?
- czy Prezydent RP Andrzej Duda podał rękę Władimirowi Putinowi?
- czy Prezydent RP Andrzej Duda przebywał w tym samym pomieszczeniu z Władimirem Putinem?
- czy Prezydent RP Andrzej Duda prosił chińskiego dyktatora Xi Jinpinga lub kogokolwiek innego o przekazanie czegokolwiek Władimirowi Putinowi?
- czy chiński dyktator Xi Jinping lub ktokolwiek inny przekazał Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie cokolwiek od Władimira Putina?
- czy zostało zrobione zdjęcie/zdjęcia, na którym/których widać Prezydenta RP Andrzeja Dudę w towarzystwie Władimira Putina?
Ze względu na krótki cykl wydawniczy proszę o jak najszybszą odpowiedź na powyższe pytania. Dodam, że jeśli po raz kolejny odpowiedzą mi Państwo dopiero po dwóch tygodniach, zwiększy to wrażenie, że mają Państwo coś do ukrycia. Wygląda to tak, jakby chcieli Państwo opóźnić chwilę wyznania trudnej prawdy”.

Mimo ponagleń, nie otrzymałem odpowiedzi na te pytania.

Tomasz Piątek

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami