Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
świat

Według mediów i serwisów biznesowych Aliszer Usmanow i Władimir Skocz mają udziały w firmie przewozowej Uber. Usmanow to wielki kremlowski oligarcha. Władimir Skocz jest tzw. słupem swego syna, mafijnego miliardera Andrieja Skocza.

Uzbecko-rosyjski oligarcha Aliszer Usmanow to bliski sojusznik Putina. Według magazynu „Forbes” Usmanow zalicza się do 100 najbogatszych ludzi świata. To właśnie do niego należy słynny megajacht o wartości 600 mln dolarów, przejęty wczoraj przez władze Niemiec.

Oligarcha Usmanow zainwestował swoje pieniądze w popularną cyberkorporację przewozową Uber już w 2015. Czy nadal posiada udziały w Uberze?
Międzynarodowy serwis Bloomberg i rosyjski serwis Tadviser odpowiadają na to pytanie twierdząco. Podobnie jak światowe media, które podają, że Usmanow to udziałowiec Ubera. Piszą tak m.in.:
- brytyjski „The Times” w artykule z 21 maja 2021 r.;

- portal CNBC-TV18 (część konsorcjum medialnego NBCUniversal Media z USA) w tekście opublikowanym 23 lutego, czyli osiem dni temu;
- branżowy portal TheAthletic.com, który wczoraj zajął się Usmanowem ze względu na jego inwestycje w sport.

Dzień wcześniej amerykański senator i były kandydat na prezydenta Bernie Sanders napisał na Twitterze: „Aliszer Usmanow, rosyjski oligarcha wyceniany na więcej niż 20 mld dolarów, posiadający największą rosyjską firmę wydobywającą rudę żelaza, firmę telekomunikacyjną i gazetę w Rosji, ma udziały w Airbnb, Spotify, Uber Technologies i był jednym z wczesnych inwestorów Facebooka”.

Uber Technologies to pełna nazwa firmy Uber. Wielokrotnie do niej pisaliśmy prosząc o odpowiedź na pytanie, czy Usmanow wciąż posiada jej udziały.

Uber nie zaprzecza

Spodziewaliśmy się jasnego zaprzeczenia – albo zapewnienia, że korporacja zaraz rozstanie się z Aliszerem Usmanowem.
Uber przecież ogłosił, że zrywa swoje związki biznesowe z wiodącym rosyjskim portalem Yandex. Podał napaść Rosji na Ukrainę jako powód zerwania.

Nie dostaliśmy jednak żadnej odpowiedzi.

Pytaliśmy również o Władimira Skocza, który też zainwestował w Uber, a według serwisu Tadviser wciąż jest udziałowcem korporacji. Prosiliśmy o wyjaśnienie, czy Skocz nadal posiada udziały w Uberze.
Na to pytanie firma też nie odpowiedziała.

Mafijny oligarcha Skocz, prezes Glapiński i Sowa podsłuchowa

Władimir Skocz to ojciec rosyjskiego miliardera Andrieja Skocza.
Skocz junior posługuje się Skoczem seniorem jako tzw. słupem (fasadowy właściciel firmy lub firm, za którym ukrywa się właściciel prawdziwy).
Między innymi, za pośrednictwem ojca Skocz junior posiada udziały w konsorcjum USM Holding i kombinacie metalurgicznym Metalloinvest. Jedno i drugie związane jest z oligarchą Usmanowem.
Andriej Skocz wywodzi się z mafii sołncewskiej (wielka postsowiecka organizacja przestępcza, która współpracuje ze służbami specjalnymi Kremla). Między innymi, to Skocz stał za mafijnym rosyjskim bankiem MontażSpecBank, który działał też w Polsce.
Szefem MontażSpecBanku na Polskę był przyjaciel i współpracownik Skocza, Robert Szustkowski. To polski i międzynarodowy miliarder, który zarabiał w Rosji, mieszka w Szwajcarii, a posługuje się paszportem... gambijskim. W latach 2014-2016 Szustkowski był przedstawicielem dyplomatycznym Gambii w Moskwie.
Warto odnotować, że Robert Szustkowski miał luksusową posiadłość pod Warszawą. Związani z nim ludzie przekazali pałac i ziemię Adamowi Glapińskiemu. Glapiński, jeden z filarów antyzachodniej partii PiS, jest dziś szefem Narodowego Banku Polskiego.
Jak Robert Szustkowski dorobił się majątku? Pomogła mu w tym współpraca z Andriejem Skoczem (rozpoczęta w pierwszej połowie lat 90., jeśli nie wcześniej). Dzięki pieniądzom zarobionym u Skocza, Szustkowski został współzałożycielem deweloperskiej Grupy Radius. Menedżerzy Radiusa stali za słynną podsłuchową restauracją Sowa & Przyjaciele. To w niej dokonano nielegalnych nagrań, które rozpętały aferę taśmową z 2014 r. Afera pomogła partii PiS przejąć władzę w Polsce.

Pytania do Airbnb i Spotify

Reset Obywatelski wystosował pytania do dwóch pozostałych korporacji wymienionych przez senatora Sandersa. Zapytaliśmy Airbnb i Spotify o to, czy Usmanow jest ich udziałowcem. Czekamy na odpowiedź.

Tomasz Piątek

Źródła

https://en.wikipedia.org/wiki/Alisher_Usmanov

https://www.maritime-executive.com/article/report-germany-seizes-its-first-russian-oligarch-owned-megayacht

https://tass.com/economy/851797?utm_source=google.com&utm_medium=organic&utm_campaign=google.com&utm_referrer=google.com

https://www.ewdn.com/2016/01/23/russian-oligarchs-magomedov-and-usmanov-have-stakes-in-uber/


https://www.rp.pl/transport/art3973871-aliszer-usmanow-i-jego-fundusz-usm-zainwestowala-w-taksowkowa-firme-uber-kilkadziesiat-milionow-dolarow

https://tadviser.com/index.php/Company:Uber

https://www.bloomberg.com/billionaires/profiles/alisher-usmanov/

https://goadnews.com/here-are-the-five-richest-people-in-russia/

https://goodwordnews.com/here-are-the-five-richest-people-in-russia/

https://www.thetimes.co.uk/article/alisher-usmanov-net-worth-sunday-times-rich-list-3bwsf09f6

https://www.cnbctv18.com/business/the-oligarchs-here-are-russias-five-richest-individuals-12599042.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/CNBC_TV18

https://theathletic.com/3156497/2022/03/02/explained-everton-alisher-usmanov-sponsorships-and-sanctions/

https://twitter.com/BernieSanders/status/1498775896521646081

https://en.wikipedia.org/wiki/Uber

https://www.ft.com/content/dfa82ffd-4c0a-42e0-81fe-f88c0d416619

https://en.wikipedia.org/wiki/Andrei_Skoch

https://www.forbes.com/profile/andrei-skoch-family/?sh=7fc2fd4f5ca4

https://interfax.com/newsroom/top-stories/23231/

https://tadviser.com/index.php/Company:USM_Holdings

https://www.forbes.com/profile/alisher-usmanov/?sh=13e9df176e73

https://arbitror.pl/produkt/macierewicz-i-jego-tajemnice/

https://wyborcza.pl/7,75398,27555913,wyborcza-ujawnia-tak-adam-glapinski-zamienial-domy-w-tle.html

https://wyborcza.pl/7,75398,27694039,dziwny-metraz-domu-glapinskiego-w-tle-transakcja-z-biznesmenem.html

https://wyborcza.pl/7,75398,28099195,znikajace-akta-rosyjskiego-banku-w-nbp-na-jego-czele-stal-biznesmen.html

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami