Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
kraj

Rzeczywistość przerosła moje wyobrażenia. Wydarzyło się znacznie więcej złego niż myślałam – powiedziała w kontekście zmian w oświacie była minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Posłanka KO mówiła w programie „Dochodzenie prawdy” o sytuacji w polskiej oświacie, ustawie „Lex Czarnek” i realizowaniu przez PiS nowej doktryny Gierasimowa.

Chaos w edukacji

Była minister edukacji w rządzie PO-PSL powiedziała na antenie „Resetu Obywatelskiego”, że sytuacja w polskiej edukacji jest niezwykle trudna. Stwierdziła, że bałagan w oświacie rozpoczął się od czasu pierwszych reform rządu PiS. – Stało się wiele złego. Chaos w edukacji zaczął się od likwidacji gimnazjów. Można to było zrobić z mniejszym uszczerbkiem dla uczniów. - Reformy są robione na szybko i „po łebkach”, a szkoły nie są na to przygotowane – stwierdziła posłanka. - Już wtedy byłam zadziwiona brakiem odpowiedzialności rządu, ale rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. – powiedziała polityk.

„Lex Czarnek”

Joanna Kluzik- Rostkowska stwierdziła, że założenia tzw. „Lex Czarnek” służą – jak określiła – ukochanej przez PiS centralizacji władzy. Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe zakłada m.in. zwiększenie uprawnień kuratorów oświaty, którzy będą mogli odwołać dyrektora szkoły, gdy ten nie będzie realizował zaleceń kuratora. Kolejnym pomysłem jest zwiększenie nadzoru kuratorów oświaty nad zajęciami odbywającymi się w szkole – PiS uczynił kuratorów oświaty swoimi funkcjonariuszami. Za moich czasów mieli oni pełną niezależność – powiedziała posłanka odnosząc się do założeń nowelizacji.

Doktryna Gierasimowa

Posłanka zauważyła, że w polityce uprawianej przez Prawo i Sprawiedliwość można znaleźć analogię do założeń doktryny Gierasimowa- rosyjskiego wojskowego, który przedstawił założenia pozawojennych metod prowadzenia konfliktu politycznego. Według posłanki postulatami zbieżnymi są m.in.: dzielenie ludzi, dewaluacja istniejących i budowa nowych elit, zakłamywanie historii, niszczenie prawa i zasad czy centralizacja władzy. - Jesteśmy na etapie wykuwania nowego Polaka. Mam nadzieję, że to skończy tak jak za czasów komuny. Mam nadzieję, że to się nie powiedzie – powiedziała Kluzik- Rostkowska.

Joanna Kluzik – Rostkowska w zeszłej kadencji sejmu powołała do życia parlamentarny zespół śledczy ds.. Zagrożeń bezpieczeństwa państwa. Posłowie PO zajmowali się w nim m.in. wpływami rosyjskimi na polską scenę polityczną, często ujawniane przez Tomasz Piątka w jego książkach i programie Dochodzenie Prawdy. Posłowie i eksperci m.in. byli szefowie służb specjalnych i ich oficerowie analizowali rządy Antoniego Macierewicza w MON i działania CBA. Na posiedzenia zapraszali ekspertów w zakresie bezpieczeństwa m.in. generała Piotra Pytla, byłego szefa SKW, który komentował ustalenia dotyczące “rosyjskiego łącznika” byłego wiceszefa MON w rządzie Jarosława Kaczyńskiego w latach 2006-2007, Jacka Kotasa. Prezentację o doktrynie Gierasimowa przygotował zmarły w tym roku dr Krzysztof Liedel. Wszystkie materiały z posiedzeń zespołu są dostępne na stronie internetowej zespołu.

Rozmowa z Joanną Kluzik Rostkowską

Plan Platformy Obywatelskiej

Joanna Kluzik – Rostkowska powiedziała w programie jakie są plany jej ugrupowania na zmiany w Polsce po utracie władzy przez PiS. - Każda dziedzina życia społeczno-politycznego jest do naprawy: poprzez sądownictwo, edukację, politykę zagraniczną i politykę obronną. Będzie to bardzo trudne, zwłaszcza, że sytuacja finansowa Polski po straceniu władzy przez PiS może być trudna. Worek z pieniędzmi będzie pusty – stwierdziła posłanka.

oprac: m.u.

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami