Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
śledztwo

Przydatny, bo posłuszny? Im bardziej skompromitowany, tym bardziej posłuszny? Wiceminister Mejza żerował na chorych dzieciach, ale nie traci rządowej posady.

PiS go potrzebuje, żeby utrzymać większość w Sejmie. Czy tylko Kaczyński wykorzystuje podatnego na szantaż polityka? Odpowiedź może znać firma LUG, która zarabia w putinowskiej Rosji.

„Kaczyński powinien go wyrzucić! Mejza żerował na śmiertelnie chorych pacjentach” – taki ton dominuje w komentarzach medialnych na temat wiceministra sportu. Wiceminister Łukasz Mejza jednak pozostaje w rządzie.
Przypomnijmy, że Mejza:
- oferował pacjentom niesprawdzoną i groźną „terapię” (wprowadzanie w krwiobieg komórek pobranych z zygot, co może powodować niebezpieczne guzy, tzw. potworniaki);
- handlował maseczkami pozbawionymi atestów lekarskich;

- próbował wciągać samorządowców w biznesy związane z... oświetlaniem miast (występował wtedy jako przedstawiciel wielkiej firmy oświetleniowej LUG).

Nadużycia wiceministra Mejzy ujawniła Wirtualna Polska w artykułach:
- „Długi, wspólnicy zarzucający oszustwo, handel maseczkami i powoływanie się na wpływy. Oto tajemnice ministra Łukasza Mejzy”;[1] „Jak Łukasz Mejza postanowił zarobić na cierpieniu”.[2]

„Rząd na mnie wisi”
Co na to wszystko wiceminister Łukasz Mejza?
Mejza zapowiedział pozew wobec osób odpowiedzialnych za publikacje, ale nie odniósł się do konkretnych zarzutów. Na antenie Radia Zielona Góra wypowiedział znamienne słowa: „Jestem politykiem, na którym mówiąc kolokwialnie, wisi rząd. Właściwie to ten rząd Zjednoczonej Prawicy uratowałem, więc jestem do tego przygotowany, że będą we mnie strzelać”.[3]
Pod jednym względem Łukasz Mejza ma rację. Rząd Zjednoczonej Prawicy - czyli PiS i jego koalicjantów - faktycznie wisi na wiceministrze.
Mejza to polityczny kameleon, którego przynależność partyjna zależy od tego, co się bardziej opłaca. Zaczynał jako kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego. Potem działał w Sejmie jako poseł niezrzeszony. W październiku 2021 r. został wiceprezesem prorządowej Partii Republikańskiej i zgłosił akces do parlamentarnego klubu PiS. W ten sposób wsparł Jarosława Kaczyńskiego i jego chwiejną większość w Sejmie, gdy mogła stać się mniejszością. Kaczyńskiemu bez Łukasza Mejzy trudniej byłoby dziś utrzymać władzę.
Czy to daje Mejzie bezkarność? Niestety, w państwie PiS odpowiedź zdaje się oczywista.
Trudniej odpowiedzieć na inne pytanie. Czy firma LUG, na którą Mejza powoływał się w swojej działalności „biznesowej”, odgrywa w tym wszystkim jakąś rolę?
To istotne pytanie ze względu na związki LUG z putinowską Rosją, które przedstawimy w dalszej części artykułu.
Jak również - ze względu na osobliwe oświadczenie firmy, w którym LUG próbował bagatelizować swoje rosyjskie powiązania.

Odciąć się tępym nożykiem
LUG odżegnuje się od Łukasza Mejzy. Wirtualna Polska zamieściła deklarację firmy następującej treści: „Grupa Kapitałowa LUG, w tym jej spółki zależne, nigdy nie współpracowała z panem Łukaszem Mejzą ani firmami przez niego reprezentowanymi. Nie udzielaliśmy również panu Mejzie żadnego upoważnienia do powoływania się na jakąkolwiek współpracę z nami, bo do takiej współpracy nigdy nie doszło”.
Jednak firma LUG nie do końca jest wolna od związków z wiceministrem Mejzą.
Jak pisze Wirtualna Polska, kompanem nadużyć i przekrętów Mejzy był Tomasz Guzowski[4], jego wspólnik w firmie Vinci NeoClinic.[5] dy firma Mejzy oferowała swoim ofiarom niebezpieczną „terapię”, pokazywała im wtedy Guzowskiego. Jako kogo? Jako ozdrowieńca-rekonwalescenta, który dochodzi do siebie dzięki „leczeniu”. Firma nie mówiła, że Guzowski jest w niej wspólnikiem...
Tak się składa, że Guzowski jest też wspólnikiem w spółce Biot. Kto jest drugim wspólnikiem? Firma LUG.[6] Ta sama, na którą powoływał się kompan Guzowskiego, wiceminister Mejza. Ta sama, która się od Mejzy odcina.
Czy stawia to pod znakiem zapytania wiarygodność firmy LUG?
W tej sprawie znaków zapytania jest dużo.

Pałace bogaczy Putina

23 października napisałem na Twitterze:
- o związku LUG z Guzowskim

o tym, że firma LUG prowadziła modernizację... podmoskiewskiej Rublowki.

Firma chwali się tym dokonaniem w swoim raporcie rocznym za 2018 r. [7] Rublowka to luksusowe osiedle pałacowe, siedziba ulubionych oligarchów i dygnitarzy Władimira Putina.

W odpowiedzi firma LUG wydała specjalne oświadczenie dotyczące mojego tweeta.
Cytuję: „LUG dostarcza rozwiązania oświetleniowe na całym świecie (...) nie zawsze posiadając bezpośrednie relacje z klientem końcowym. Projekt, którego dotyczą komentarze Pana Tomasza Piątka, zrealizowaliśmy z estońskim partnerem przeprowadzającym modernizacje urbanistyczno-architektoniczne, który w ramach podsumowania rocznych realizacji, poinformował nas o zrealizowanym projekcie w Rosji (...) Ponownie podkreślamy, że Grupa Kapitałowa LUG nigdy nie współpracowała z panem Łukaszem Mejzą, ani z firmami przez niego reprezentowanymi (...) Współpraca Grupy Kapitałowej LUG z Panem Tomaszem Guzowskim rozpoczęła się w 2017 roku wraz z powołaniem spółki BIOT Sp. z o.o. przez LUG S.A. oraz TOKA – Burzyński, Guzowski spółka jawna. Wskutek zmian w strukturze udziałowców, udziały TOKA – Burzyński, Guzowski spółka jawna w BIOT Sp. z o.o. nabył Pan Tomasz Guzowski (...) Nie posiadamy wiedzy na temat osobistej współpracy biznesowej Pana Tomasza Guzowskiego z Panem Łukaszem Mejzą. Pan Tomasz Guzowski w dniu 16 listopada 2021 roku złożył rezygnację z funkcji członka zarządu BIOT”. [8]

Spróbujmy przetłumaczyć to oświadczenie na język powszechnie zrozumiały. Otóż firma LUG mówi nam, że:
- zarobiła na kremlowskich oligarchach... bez swojej wiedzy;
- dowiedziała się o tym dopiero po fakcie;
- z Mejzą nie ma nic wspólnego;
- aczkolwiek w spółce BIOT jako wspólnika ma Guzowskiego, który był też wspólnikiem Mejzy i kompanem jego przekrętów;
- 16 listopada Guzowski odszedł z zarządu spółki BIOT (zapewne w związku z tym, że dzień później Wirtualna Polska opublikowała pierwszy artykuł o przekrętach Mejzy);
- jednak Guzowski nadal pozostaje wspólnikiem firmy LUG w spółce BIOT (choć na pierwszy rzut oka LUG bez większego trudu mógłby się pozbyć Guzowskiego, gdyż w spółce BIOT jest udziałowcem większościowym);
- firma LUG nic nie wie o udziale Guzowskiego w przekrętach Mejzy.
To ostatnie zdumiewa szczególnie. Dlaczego? Dlatego, że  firma wydała oświadczenie 24 listopada. Zatem tego samego dnia, w którym Wirtualna Polska - z samego ranka o godzinie 6.55 - opublikowała długi, udokumentowany i szczegółowy artykuł o szokujących nadużyciach Mejzy i Guzowskiego.
Jak firma LUG mogła nie zauważyć artykułu Wirtualnej Polski?
Przecież to firma, która odpowiada nawet na Twitterowy wpis. Najwyraźniej śledzi uważnie sprawę Mejzy i wszystkie publikacje na jego temat.
A nawet wie o pewnych publikacjach z wyprzedzeniem. Tak zapewne było w przypadku pierwszego artykułu Wirtualnej Polski o Mejzie. Opublikowano go 17 listopada. Ale firma LUG już dzień wcześniej usunęła swego mniejszościowego wspólnika Guzowskiego z zarządu spółki BIOT. Aczkolwiek, podkreślmy, usunięcie to wygląda na operację kosmetyczną, skoro LUG wciąż pozostaje z Guzowskim w spółce.

Tomasz Piątek o Łukaszu Mejzie i jego interesach

Oligarchowie, Morawiecki i pomnik KGB
Ale jest coś, co dziwi jeszcze bardziej. Mianowicie sugestia, jakoby związki LUG z Rosją istniały bez wiedzy firmy. To nie my oświetlaliśmy Rublowkę, to nasz estoński kontrahent, który potem nam o tym powiedział – twierdzi LUG.
Firma pomija przy tym fakty, którymi sama się chwaliła w innych raportach i prezentacjach, dostępnych w internecie.
Co w nich czytamy?
Już w 2013 r. firma LUG uznała Rosję za jeden ze swoich czterech strategicznych rynków (obok Polski, Europy i Brazylii).[9]
Przypomnę: świat wtedy już wiedział, że rosyjski reżim zniszczył Czeczenią, napadł na Gruzję, nęka przeciwników politycznych, morduje dziennikarzy, więzi i dręczy niewinnych ludzi w łagrach, prześladuje osoby LGBT.
W 2016 r. firma LUG zapowiadała dalszą ekspansję i umacnianie swojej pozycji w Rosji. [10]
Przypomnę: miało to miejsce dwa lata po napaści Kremla na Ukrainę. To był też rok, w którym Rosjanie destabilizowali Zachód promując Brexit w Wielkiej Brytanii i Donalda Trumpa w USA.

Również w 2018 r. LUG zainstalował oświetlenie w siedzibie rosyjskich linii lotniczych S7.[11] właściciel Władisław Filiow to barwna postać, były oficer-inżynier sowieckich wojsk rakietowych strategicznego przeznaczenia. Służył wśród tych, którzy odpowiadali za rakiety mogące zmienić Paryż, Londyn, Nowy Jork i Sztokholm w płonące i skażone pustynie. Po upadku komunizmu zajął się m.in. lotnictwem cywilnym jako prywatny przedsiębiorca. W 2009 r. stanął przed widmem bankructwa. Został jednak uratowany przez wielkiego kremlowskiego oligarchę Michaiła Fridmana i jego Alfa-Bank.
Rosyjscy komentatorzy byli wówczas zdumieni. Filiow i jego linie S7 tonęły w długach, częściowo zaciągniętych już wcześniej w Alfa-Banku. Alfa-Bank zaś słynął z niszczenia dłużników... Ale Michaił Fridman potraktował Filiowa inaczej. Pożyczył mu jeszcze 9,7 mld rubli.[12]  A w 2014 r. obniżył Filiowowi odsetki i zaoferował dogodniejszy termin spłaty kredytu.[13]
Czytelnicy książki „Morawiecki i jego tajemnice”[14] znają Michaiła Fridmana. Oligarcha i jego ludzie to nie tylko sojusznicy Putina. To również światowcy i wpływowi gracze. Ślady ich dłoni można odnaleźć również w polskiej polityce:
- Alfa-Bank sprzedawał długi swoich kredytobiorców firmie windykatorskiej PrimoCollect, powiązanej kapitałowo ze słynną polską spółką GetBack, wspieraną przez Kornela Morawieckiego;[15]
- przyjaciel i partner biznesowy Mateusza Morawieckiego, Tomasz Misiak, zarabiał miliony u Fridmana (firma Misiaka Work Service działała we wszystkich 5000 supermarketach i sklepach oligarchy);[16]
- Igor Janke, lobbysta i autor książki „Twierdza” wychwalającej Kornela oraz Mateusza Morawieckich, korzystał z pieniędzy pochodzących od Olega Bojki, przyjaciela Fridmana (firma pożyczkowa Vivus należąca do Bojki była jednym z głównych klientów firmy lobbingowej Bridge Igora Jankego).[17]

Rzecz jasna, interesy i zainteresowania Michaiła Fridmana są szersze niż Polska. Oligarcha jeździ po świecie. Odgrywa miliardera w stylu zachodnim, samodzielnego geniusza biznesu, siewcę nowych idei... Zapewne dlatego jego człowiek Władisław Filiow też czasem udaje biznesmena zadziornego i niepokornego, niezależnego od państwa. Przytoczę jedną z wypowiedzi Filiowa. „Kiedy zobaczyłem jak Michaił Maratowicz Fridman w najzacieklejszej konkurencji z bankami państwowymi nie daje się zniszczyć, odnosi sukcesy i prowadzi biznes twardą ręką, pomyślałem: oto heros greckiej mitologii, za którego przykładem winniśmy podążać”![18]

Co z tego dla nas wynika? To, że pieniądze, które powiązana z Mejzą firma zarobiła u Filiowa, miały związek z przepastną kieszenią Fridmana.
Tyle o roku 2018. A co rok później firma LUG robiła w Rosji?
- zainstalowała oświetlenie w klinice uniwersytetu medycznego w Petersburgu;
- iluminowała Park Drużby (Przyjaźni) w Moskwie. [19]

Rektor wspomnianego uniwersytetu Siergiej Bagnienko to członek kremlowskiego Wszechrosyjskiego Frontu Ludowego i ważna postać w Petersburgu. [20] Spotyka się osobiście z samym Putinem. [21]

Co do Parku Drużby, to słynie on m.in. z „Pomnika Wdzięczności Duńczyków dla Czynu Sowietów”. Inny z parkowych pomników upamiętnia niejakiego Carlosa Fonsecę Amadora z Nikaragui. Co o nim czytamy w słynnym „Archiwum Mitrochina” i protokołach komitetu służb zbrojnych Kongresu USA? To, że Fonseca Amador był nikaraguańskim agentem sowieckich służb specjalnych KGB. Działał pod pseudonimem „Hydrolog”.[22]

Raj na prerii

Jak pamiętamy, Łukasz Mejza i Tomasz Guzowski oferowali chorym niesprawdzoną i niebezpieczą „terapię”. Rzecz jasna, chcieli za to pieniędzy. Swoim ofiarom dawali do zapłacenia rachunki wystawione przez spółkę Vinci NeoClinic.
Jednak nie chodziło o polską spółkę Vinci NeoClinic założoną przez Mejzę i Guzowskiego. Chodziło o identycznie nazywającą się firmę Vinci NeoClinic LLC zarejestrowaną w amerykańskim mieście Cheyenne (stolica stanu Wyoming będącego rajem podatkowym). „Kto ją założył? Nie wiadomo” – pisze Wirtualna Polska o tajemniczej firmie z USA wyglądającej jak klon spółki Mejzy.[23]

Coś jednak można się dowiedzieć. W oficjalnym rejestrze stanu Wyoming [24] znajduje się akt rejestracji firmy (trzeba go ściągnąć spod zakładki History). Czytamy, że w nim, że:
- spółkę Vinci NeoClinic LLC prowadzi agencja Wyoming Means Business;
- w imieniu obu tych firm występuje pani Candice Dillmon.[25]
Z informacji dostępnych w internecie wynika, że pani Dillmon mieszka pod tym samym adresem, pod którym działa Vinci NeoClinic LLC.[26]

Tak się dziwnie składa, że Candice Dillmon występuje również jako kierowniczka ds. personalnych w wydziale wewnętrznym departamentu kontroli rządu Wyoming, w tym samym mieście Cheyenne. Pracuje dla stanu, a równocześnie obsługuje 1200 firm jako prywatna agentka. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych opisuje kierowniczkę-agentkę Dillmon w artykule pt. "Odźwierni, którzy pomogli wpuścić do Ameryki oligarchów i oszustów".[27]
Jeden z szefów pani Dillmon został mianowany głównym audytorem stanu przez republikańskiego gubernatora, Marka Gordona.[28]

Prawicowy gubernator rządzi w Wyoming od 2019 r. Wcześniej przez 7 lat był skarbnikiem stanu. Nieraz wyrażał poparcie dla prokremlowskiego prezydenta Donalda Trumpa. [29]

Amerykańskie media ostrzegają, że stan najpierw zarządzany, a potem rządzony przez Gordona stał się wygodną przystanią nie tylko dla brazylijskich aferzystów. Również dla „rosyjskich załatwiaczy” i ich „cienkich jak papier spółek”, które skrywają majątek oligarchów.[30]

Wypadałoby zatem spytać, czy pani Dillmon udostępnia swój adres i swoje usługi tylko polskim biznesmenom. Tym bardziej, że serwisie OpenCorporates znajdujemy bowiem firmę Fishnet Communications[31]  również zarejestrowaną przez Candice Dillmon w jej domu. [32] Identycznie nazywająca się spółka Fishnet Communications/Fisznet Kommunikejsznz [33] istnieje również w Rosji.[34] Trudno nie widzieć tu analogii ze sprawą dwóch firm związanych z Mejzą, które identycznie się nazywają.

Wyoming, Mińsk Mazowiecki, Sachalin

Jak Mejza z Guzowskim mogli założyć spółkę w odległym stanie USA?
Wirtualna Polska podaje, że firmy utworzone „w raju na prerii” przez obywateli RP obsługuje twór o nazwie Kancelaria Wyoming. [35]
Na stronie internetowej tego tworu[36] czytamy, że współpracuje on z kancelarią podatkową MMP z Mińska Mazowieckiego.[37]

Kancelaria MMP należy do Marcina i Magdaleny Piłków. [38]
Wśród klientów MMP znajdujemy osoby z postsowieckiego Wschodu. Jedna z nich chwali kancelarię w internecie. Pisze: „Tam gdzie prawniki nie dają sobie rady Pani Magdalena zawszę fachowo rozwiązywała każdy trudny temat. Mamy nietypowy biznes, z tego powodu mamy dość częste kontroli ze strony US. Za każdym razem Pani Magdalena skutecznie broni nas” (pisownia oryginalna).
O jaki nietypowy biznes chodzi? Zapewne o spółkę Almaviva, którą autorka wpisu prowadziła na zmianę z mężem. Mąż zarządza również spółką handlową Wiktoria Wolf[39]. Jej współwłaścicielką jest Rosjanka wywodząca się z dalekowschodniego Sachalinu, której udało się przenieść do Moskwy. W mediach społecznościowych podaje, że wciąż tam mieszka.

Co z tą wiedzą?

Skorumpowany polityk, który gotów jest na każde świństwo i którego łatwo można szantażować jego grzechami? Ktoś taki to cenny nabytek dla Jarosława Kaczyńskiego. Jak również dla potężniejszych wrogów demokracji, którzy ze Wschodu wspierają Kaczyńskiego.
Dlatego sprawa wiceministra Mejzy powinna zostać zbadana nie tylko przez policję, prokuraturę i Urząd Skarbowy, lecz także przez kontrwywiad.
Oczywiście musielibyśmy najpierw mieć kontrwywiad.

Tomasz Piątek


[1] https://wiadomosci.wp.pl/dlugi-wspolnicy-zarzucajacy-oszustwo-handel-maseczkami-i-powolywanie-sie-na-wplywy-oto-tajemnice-ministra-lukasza-mejzy-6705042056240096a

[2]  https://wiadomosci.wp.pl/jak-lukasz-mejza-postanowil-zarobic-na-cierpieniu-6707957619456960a

[3] https://wiadomosci.wp.pl/wisi-na-mnie-rzad-wiec-do-mnie-strzelaja-lukasz-mejza-o-publikacji-wp-6705745972767680a

[4] https://wiadomosci.wp.pl/jak-lukasz-mejza-postanowil-zarobic-na-cierpieniu-6707957619456960a

[5] https://rejestr.io/krs/850679/mejza-business-group/powiazania?m=wszystkie

[6] https://rejestr.io/krs/695926/biot

[7] https://raportroczny2018.lug.com.pl/pdf/Profil_dzialalnosci.pdf

[8] https://lug.com.pl/var/client/sites/Newsletter/2021/12/oswiadczenie_zarzadu_LUG_S_A.pdf

[9] http://raportroczny2012.lug.com.pl/files/Strategia-rozwoju-Grupy-Kapitalowej-LUG-SA-na-lata-2013-2016.pdf

[10] https://www.lug.com.pl/resources/download/LUG_portfolio_062016_PL_web.pdf

[11] https://raportroczny2018.lug.com.pl/pdf/Profil_dzialalnosci.pdf

[12] . https://thebell.io/sovsem-poryadochnyj-biznesmen-pamyati-natalii-filevoj

[13] https://www.vedomosti.ru/business/articles/2016/03/14/633341-kak-aviakompaniya-sibir-prevratilas-polubankrota-uspeshnii-biznes#/galleries/140737492669948/normal/1

[14] https://arbitror.pl/produkt/morawiecki-i-jego-tajemnice/

[15] tamże

[16] tamże

[17] tamże

[18] https://www.kommersant.ru/doc/4328432

[19]https://www.lug.com.pl/resources/Relacje_Inwestorskie/Raporty_biezace_PL/2020/Skonsolidowany_raport_roczny_Grupy_Kapitalowej_LUG_S.A._za_2019_rok.pdf

[20] https://www.ntv.ru/novosti/1189479/

[21] http://www.kremlin.ru/events/president/transcripts/comminity_meetings/46402/photos

[22] http://commdocs.house.gov/committees/security/has299010.000/has299010_0.HTM

[23] https://wiadomosci.wp.pl/jak-lukasz-mejza-postanowil-zarobic-na-cierpieniu-6707957619456960a

[24] https://wyobiz.wyo.gov/Business/FilingDetails.aspx?eFNum=009021076075062122235013254218103099217255131014

[25] https://wyobiz.wyo.gov/Business/FilingDetails.aspx?eFNum=116071041211011146160235026035153224027054070088

[26] https://clustrmaps.com/person/Dillmon-aq34tr

[27] https://www.icij.org/investigations/pandora-papers/the-gatekeepers-who-help-open-america-to-oligarchs-and-scammers/

[28] https://audit.wyo.gov/administration/staff
https://governor.wyo.gov/media/news-releases/2020-news-releases/governor-gordon-appoints-fred-rife-interim-director-of-the-department-of-au

[29] https://www.sweetwaternow.com/governor-mark-gordon-applauds-president-trumps-executive-order/

https://oilcity.news/wyoming/2020/09/22/governor-gordon-trumps-policies-have-benefitted-wyoming/

[30] https://www.mcclatchydc.com/news/nation-world/national/article70008302.html

[31] https://opencorporates.com/companies/us_wy/2017-000750445

[32] https://wyobiz.wyo.gov/Business/FilingDetails.aspx?eFNum=116071041211011146160235026035153224027054070088

[33] https://www.ripe.net/membership/indices/data/ru.rnet.html

[34] https://companies.rbc.ru/id/1047818005553-ooo-fishnet-kommyunikejshnz/

[35] https://wiadomosci.wp.pl/jak-lukasz-mejza-postanowil-zarobic-na-cierpieniu-6707957619456960a

[36] https://wyoming.com.pl/page/about_us

[37] https://ipodatkowo.pl/

[38] https://rejestr.io/krs/499161/mmp

[39] https://rejestr.io/krs/706204/wiktoria-wolf

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami