Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
kraj

Trybunał Konstytucyjny zajmie się zgodnością z konstytucją przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Uznanie go niekonstytucyjnym uczyni akt oskarżenia Watchdog Polska przeciwko członkom zarządu fundacji Rydzyka bezprzedmiotowym.

Gościem "Dochodzenia prawdy" był  mec. Adam Kuczyński, reprezentujący w sądzie Watchdog Polska.`

Rozmówca Marcina Celińskiego zauważył, że czas, w którym Trybunał zbada konstytucyjność przepisu nie jest przypadkowy.

Mamy konflikt o praworządność na linii Polska – Unia Europejska i na zawołanie pojawiają się orzeczenia, które są wsparciem dla poszczególnych partii tworzących koalicję rządzącą. Jest to niepokojące

powiedział Kuczyński.

Krystyna Pawłowicz sprawozdawcą zespołu

W składzie orzekającym sprawy doszło do zmiany personalnej. Julię Przyłębską zastąpiła była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Oficjalny powód jednak nie jest znany.  – Z reguły taka sytuacja się nie zdarza. Wygląda to co najmniej dziwnie – ocenił Kuczyński.  – Pawłowicz była łaskawa opowiedzieć się jednoznacznie po jednej ze stron – dodał gość „Dochodzenia prawdy”.

Czy można podejrzewać Pawłowicz o bezstronność? Swój pogląd w sprawie opisywanego sporu wyraziła 25 kwietnia na Twitterze:

WSPIERAM Fundację LUX VERITATIS i NIE ŻYCZĘ sobie udostępniania informacji na ten temat lewackiej, antychrześcijańskiej sieci WATCHDOG Polska nękającej sądownie tę katolicką Fundację

Watchdog przyjrzał się finansowaniu Lux Veritatis

W 2016 roku Watchdog Polska złożył wniosek o dostęp do informacji publicznej na temat rządowego finansowania fundacji Tadeusza Rydzyka. Wobec braku wyczerpującej odpowiedzi, w czerwcu zeszłego roku stowarzyszenie wniosło prywatny akt oskarżenia przeciwko członkom zarządu fundacji, oparty na art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Prawdopodobnie ostatnie posiedzenie sądu w tej sprawie odbędzie się 9 grudnia. Tego dnia może zapaść wyrok.

Równolegle z toczącym się postępowaniem pojawił się wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją tego przepisu. Orzeczenie TK zapowiedziane jest na  15 grudnia.

oprac. mu

Rozmowa Marcina Celińskiego z`Adamem Kuczyńskim

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami