Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
unia europejska

To co robi PiS osłabia UE, funkcjonowanie jej rynku wewnętrznego i osłabia Polskę, bo przez ten konflikt nie przyciągamy inwestycji zagranicznych w sposób, w jaki powinniśmy i na jaki zasługujemy - powiedział w programie „Bez wyjścia” profesor Artur Nowak-Far.

Kolejne debaty o Polsce

Za nami debaty w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Trzy z nich dotyczyły sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. W europarlamencie dyskutowano m.in. o Krajowym Planie Odbudowy, łamaniu praw człowieka i sytuacji na granicy z Białorusią. Na pytanie, czy kolejne debaty o Polsce, po których rząd PiS nie ma żadnych refleksji mają sens, gość programu odpowiedział, że PE jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie można rzetelnie dyskutować o sprawach, które różnią rząd z instytucjami Unii Europejskiej.

Nie spodziewam się, żeby temat Polski zszedł na dalszy plan. Wielu europarlamentarzystów z Europy uważa, że Polska nie przestrzega zasad praworządności i sądzą, że ich punkt widzenia może przekonać władze w Polsce do zmiany złych decyzji. Część z nich naprawdę martwi się sytuacją w Polsce

Wyrok TK to „udawanie głupich”

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej uznał w październiku, że prawo krajowe ma wyższość nad unijnym, a niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej nie są zgodne z polską Konstytucją. Wyrok komentowany był jako krok w stronę wyjścia Polski z UE.

Dla Unii zmiany w sądownictwie są poważnym naruszeniem zasady praworządności. Z punktu widzenia prawa europejskiego nie ma czegoś takiego jak TK w Polsce, tylko państwo jako strona umów międzynarodowych. Należy zapewnić pełne wykonanie wszystkich zobowiązań traktatowych. Nie można dopuszczać do tego, żeby po wejściu traktatu w życie, podważać jego zasadnicze postawy. To "udawanie głupich"

powiedział gość Marcina Celińskiego i Radosława Grucy.

Rozmowa z prof. Arturem Nowakiem - Far

Konflikt Warszawa - Bruksela osłabia Unię

– To co robi PiS osłabia Unię Europejską, funkcjonowanie rynku wewnętrznego i osłabia Polskę, bo przez konflikt z Unią nie przyciągamy inwestycji zagranicznych w sposób, w jaki powinniśmy i na jaki z racji potencjału wykształcenia i zasobów zasługujemy – stwierdził gość "Bez wyjścia". Były wiceminister zasugerował, że na kanwie tego konfliktu wyrasta opozycja wobec całego projektu integracyjnego, którą ma być nowa integracja, tzw. „Europa Ojczyzn” – pomysł na Unię forsowany przez nacjonalistów.

To hasło bardzo dobrze brzmi, ale to pewna pułapka intelektualna, bo za tą koncepcją póki co nic się kryje. Próbuje nam się wmawiać, że wspólnota europejska, którą teraz mamy jest zła, ale to za nią stoją konkrety dla obywatela: lepsza infrastruktura, ochrona środowiska naturalnego, prawa konsumenckie, dopłaty do rolników czy nowe technologie

– powiedział profesor Nowak- Far.

oprac. m.u.

Bez wyjścia - na wyjątkowy i jedyny w polskich mediach program o procesie wyprowadzania Polski z Unii. To nie zaczęło się dziś i nie skończy jutro - to działania trwające od lat. Obnażymy twórców i apologetów Polexitu. Pokazujemy kalendarium tego projektu, konfrontujemy propagandę z faktami.

W każdy czwartek od 22 do 23 zapraszają Marcin Celiński i Radosław Gruca

Bez wyjscia - cały program

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami