Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
polexit

Jestem w stanie sobie wyobrazić, że będziemy płacić kolejne kary za ewentualne niewykonanie aktów prawnych będących składnikami pakietu klimatycznego Fit for 55 – powiedział w programie „Bez wyjścia” prawnik Artur Nowak-Far.

W ostanim czasie politycy PiS zaczynają głośno mówić o konieczności wypowiedzenia pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z jego założeniami, emisja gazów cieplarnianych na terenie UE miałaby zostać zredukowana do 2030 roku o co najmniej 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. Po osiągnięciu tego celu, UE planuje doprowadzić do tego, że w 2050 roku, Europa stałaby się neutralna dla klimatu. Zbigniew Ziobro twierdzi, że pakiet jest nieracjonalny i „przybiera szalone rozmiary”. Gość "Bez wyjścia" stwierdził w , że ewentualne wypowiedzenie pakietu klimatycznego spowodowałoby wypchnięcie Polski na obrzeża rozwiniętego świata.

Wszystkie państwa rozwinięte chcą troszczyć się o środowisko naturalne i wspólnie  działaj na rzecz   produkcji czystej energii, przy zachowaniu konkurencyjności gospodarczej. Powinniśmy wymagać się od naszego rządu odpowiedzialności. Radziłbym rządowi ostrożność, bo wśród krajów europejskich sukcesywnie tracimy wiarygodność

powiedział Nowak-Far.

Rozmowa z prof. Arturem Nowak-Farem

Gość zauważył, że ewentualne niestosowanie się do założeń pakietu klimatycznego poniesie za sobą konsekwencje.

Jestem w stanie wyobrazić sobie, że będziemy płacić kolejne kary za niewykonanie aktów prawnych będących składnikami Fit for 55. Inwestorzy nie chcą inwestować w kraje, które używają tzw. „brudnej energii”, która zanieczyszcza środowisko. Do nas przyjdzie szemrany biznes, a ten, który szuka gospodarek dbających o ochronę środowiska będzie nas omijał. To niezwykle niebezpieczne, bo już teraz mamy małą stopę inwestycji

zauważył .

Gość programu mówił także o tym jak kwestia inwigilowania przez polskie służby oprogramowaniem Pegasus może wpłynąć na postrzeganie Polski. – Program zaczęto wykorzystywać w sposób, którego licencja nie przewidywała. Naruszamy reguły, które mają znaczenie gospodarcze. Ta afera i podobne sytuacje będą to również czynnik odstraszający inwestorów od inwestowania w Polsce – stwierdził Nowak-Far.

oprac. m.u.

Bez wyjścia 27.01.2022.

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami