Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
polexit

Jeżeli nie ma wspólnych wartości, zasad i zaufania to Unia Europejska nie ma sensu. Nierespektowanie przez Polskę zasad państwa prawa podważa podstawowy fundament Unii – stwierdził w „Bez wyjścia” europoseł PO, Jan Olbrycht.

Gość Marcina Celińskiego i Radosława Grucy mówił o skutkach wyroku TSUE w sprawie mechanizmu warunkowości, pieniądzach z Krajowego Planu Odbudowy i postawie polskiego rządu wobec Unii.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił w środę skargę prawną Polski i Węgier dotyczącą tzw. mechanizmu warunkowości. Wyrok otworzył Komisji Europejskiej drogę do powołania nowego organu łączącego unijne finansowanie z poszanowaniem praworządności przez kraj członkowski. Gość programu zauważył, że nowy mechanizm w Unii to nie tylko wyciąganie konsekwencji finansowych, a stworzenie drogą przepisów prawnych warunków które będą pływały na przekazywanie finansów.

Polska i Węgry wystąpiły przeciwko wszystkim państwom Unii Europejskiej. Jeżeli będziemy mieli do czynienia ze zmianami w strukturze wymiaru sprawiedliwości, które mogą wpływać na interes finansowy UE to wtedy Unia będzie interweniować mechanizmem warunkowości. Wyrok radykalnie zmienia sytuację w całej Unii, bo pomoże zabezpieczyć mechanizmy wspólnoty, a do tej pory nie było niczego takiego. Otwiera to zupełnie nowy typ funkcjonowania Unii Europejskiej, więc nie dziwię się, że Ziobro nie jest tym zachwycony

powiedział Olbrycht.

Europoseł mówił także o pieniądzach dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska zwleka z przyjęciem programu z powodu podważania przez polski rząd prymatu prawa unijnego nad krajowym. Ponadto TSUE zobowiązał Polskę do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i przywrócenie do pracy zawieszonych sędziów. Kwestia wykonania orzeczenia unijnego trybunału jest kluczową, by Polska mogła dostać środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Widać, że Komisja Europejska nie odpuści. Żąda ona reform i odwrócenia złych zmian w systemie sprawiedliwości, a nie obietnic i zapewnień. Nowy projekt prezydenta próbuje ograć Komisję Europejską, ale nie wydaje mi się, że to się powiedzie. Natomiast Ziobro i środowisko Solidarnej Polski w imię interesów politycznych robią wszystko, żeby miliardy z Unii do nas nie przyszły. To niebezpieczne, bo Polska tych pieniędzy potrzebuje

– ocenił gość programu.

Olbrycht zauważył, że postawa polskiego rządu wobec Unii rujnuje naszą reputację i wiarygodność w oczach europejskich partnerów. Ocenił także, że postawa Polski i Węgier jest niebezpieczna dla funkcjonowania całej Unii.  

Polska postawiła przed Unią nowe wyzwania. Wydawało się, że przestrzeganie prawa przez rządy państw jest oczywiste. Polska podważa podstawowy fundament UE, a mechanizm warunkowości nie jest napisany pod Polskę i Węgry, a z powodu postawy Polski i Węgier

oprac. m.u.

Bez wyjścia 17 lutego 2022

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami