Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
polexit

Kreml ma złe intencje. Putin gra o powstanie trzeciego imperium. Mam wrażenie, że wielu partnerów na zachodzie wciąż nie docenia powagi sprawy – powiedział w programie „Bez wyjścia” na kanale Resetu Obywatelskiego poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal.

- Kryzys graniczny był tylko częścią problemu. Prawdziwy problem to jest to co się dzieje z Republiką Białorusi. Na naszych oczach zlewa się ona z Rosją – ocenił polityk KO. Politolog i historyk zauważył także, że Polska w gruncie rzeczy na wschodniej granicy graniczy już z Federacją Rosyjską, a nie z Białorusią, która traci resztki odrębności. – Zajmuję się polityką wschodnią ponad 20 lat i potrafię realnie ocenić poziom zagrożeń i jest on wyższy niż lata temu – zaznaczył Kowal.

W związku z zagrożeniem ze strony Rosji poseł podkreślił, iż ważna jest kooperacja na linii rząd – opozycja. – Jesteśmy jak endecja w latach 30. Rząd uważa, że wszystko wie najlepiej, może sobie sam poradzić ze wszystkim. A tu chodzi o bezpieczeństwo państwa. Muszę jako polityk opozycji, ale przede wszystkim jako polski polityk pokazywać, że ciągle jest wola współpracy i mieć dobrą wolę – podkreślił poseł opozycji.

Gra wizerunkowa premiera

Premier w ciągu kilku ostatnich dni rozmawiał z niektórymi europejskimi przywódcami. Zdaniem Kowala zagraniczna ofensywa Mateusza Morawieckiego jest spóźniona i ma charakter PR-owski. - Jeżeli chodzi o kryzys graniczny to premier wiele do zrobienia nie ma. Ta ofensywa jest częścią gry wizerunkowej. Bardzo chciałbym, żeby była częścią poważnej polityki – ocenił gość "Bez Wyjścia"

Rozmowa z Pawłem Kowalem

PiS nie chce współpracować z Frontexem

Rząd odmawia wsparcia ze strony Frontexu (Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej) na polsko-białoruskiej granicy. Rozmówca Resetu stwierdził, że z punktu widzenia politycznego jest w stanie to zrozumieć, choć pogodzić mu się z tym jest trudno. – Wystarczyłoby jedynie poprosić o więcej danych wywiadowczych, wejść we współpracę, żeby ta instytucja czuła się w pełni odpowiedzialna za to co się dzieje na granicy. Żałowałem, że tak się nie stało. Rozumiałem, że rząd na tym etapie nie chce poddawać się tak ścisłej obserwacji – ocenił Kowal.

PiS na wojnie z UE

Gość programu „Bez Wyjścia” skomentował także konflikt polskiego rządu z instytucjami unijnymi i ocenił zagrożenie braku wypłat pieniędzy z funduszu odbudowy za łamanie praworządności.

– Najlepiej, żeby ten rząd podał się do dymisji, albo żeby znalazły się środki perswazji działające na rząd. Naszym celem jest to, żeby te środki zostały wypłacone. Środki są na tyle duże, że gdyby Polska z nich nie korzystała lub korzystała ułomnie to będziemy strategicznie słabsi od naszych partnerów na zachodzie, którzy z nich będą korzystali.

oprac. mu

Bez wyjścia - na wyjątkowy i jedyny w polskich mediach program o procesie wyprowadzania Polski z Unii. To nie zaczęło się dziś i nie skończy jutro - to działania trwające od lat. Obnażymy twórców i apologetów Polexitu. Pokazujemy kalendarium tego projektu, konfrontujemy propagandę z faktami.

W każdy czwartek od 22 do 23 zapraszają Marcin Celiński i Radosław Gruca

Tu obejrzysz program w całości:

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami