Jeśli ten spór będzie eskalował, będę domagał się od Polski zawieszenia wpłat do UE. Byłoby to uzasadnione, ponieważ UE bezprawnie odmawia nam środków ze wspólnego budżetu, do którego również się dokładamy - powiedział Z.Ziobro w wywiadzie dla Financial Times
Zbigniew Ziobro udzielił wywiadu Financial Times. Skomentował w nim toczący się spór pomiędzy Polską i Węgrami a Unią Europejską dotyczący zasady „pieniądze za praworządność”. Ziobro określił ewentualne wstrzymanie wypłat funduszu za bezprawne. Zadeklarował także, że oczekuje zmiany stanowiska władz UE, a w przypadku zastosowania mechanizmu warunkowości – będzie domagał się odwetu.
Polska powinna odpowiedzieć na szantaż UE wetem we wszystkich sprawach, które wymagają jednomyślności w UE. Polska powinna też zrewidować swoje zaangażowanie w unijną politykę klimatyczno-energetyczną, która skutkuje drastycznymi podwyżkami cen energii
- powiedział minister sprawiedliwości w rządzie PiS.
Na tym nie koniec:
Jeśli ten spór będzie eskalował, będę domagał się od Polski zawieszenia wpłat do UE. Byłoby to uzasadnione, ponieważ UE bezprawnie odmawia nam środków ze wspólnego budżetu, do którego również się dokładamy
Zarzucił także Komisji Europejskiej mieszanie się w polską politykę wewnętrzną:
Komisja Europejska stawia niemożliwe warunki, ponieważ jej prawdziwym celem nie jest doprowadzenie do rzekomych rządów prawa, ale zmiana rządu w Polsce (…) Wysyła Polakom komunikat: jeśli poprzecie ten rząd, nie dostaniecie pieniędzy z UE. To nie jest ich troska o praworządność, ale sprzeczność - dyktat polityczny wymuszony szantażem i próba podważenia demokratycznej decyzji kilku milionów Polaków
Rzecznik rządu Piotr Müller komentując w Polsat News wywiad Ziobry określił go jako „prywatne opinie ministra sprawiedliwości”
Być może, choć coraz częściej przekonujemy się, że „opinie prywatne” stają się polityką rządu.
Przypomnijmy, że likwidację Izby Dyscyplinarnej (jeden z kluczowych warunków KE) zapowiedział w październiku premier Mateusz Morawiecki, jak do tej pory jednak koalicja rządząca nie podjęła żadnych kroków w tym zakresie.
14 grudnia Polska podjęła nieskuteczna próbę zablokowania priorytetów legislacyjnych UE na 2022. Ambasador Sadoś (przedstawiciel RP przy UE) motywował to właśnie brakiem porozumienia w sprawie polskiego KPO. Przedstawiciele słoweńskiej prezydencji wyjaśnili przedstawicielom protestujących Węgier i Polski, że procedura przyjmowania tego dokumentu nie wymaga jednomyślności.
Zatem pomimo odcinania się od słów Zbigniewa Ziobry polska administracja zaczyna realizować zapowiedzianą przez niego polexitową politykę.
Tłumaczenia fragmentów wywiadu FT za Rzeczpospolitą.
Bez wyjścia - na wyjątkowy i jedyny w polskich mediach program o procesie wyprowadzania Polski z Unii. To nie zaczęło się dziś i nie skończy jutro - to działania trwające od lat. Obnażymy twórców i apologetów Polexitu. Pokazujemy kalendarium tego projektu, konfrontujemy propagandę z faktami.
W każdy czwartek od 22 do 23 zapraszają Marcin Celiński i Radosław Gruca