Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
kraj

10 kwietnia powinniśmy obchodzić jako nasze wielkie święto. Święto Polski mądrej i dalekowzrocznej, pozbawionej kompleksów, silnej materialnie i moralnie. Polski europejskiej i liczącej się w świecie.

10 kwietnia 1525 roku król Zygmunt I raczył spełnić uniżoną prośbę Albrechta Hohenzollerna i przyjąć jego hołd, jego ziemie, gospodarkę i poddanych. Wydarzenie to znamy z historii jako Hołd Pruski.

Przyniosło to obywatelom pruskim i obywatelom północno-wschodnich kresów Królestwa Polskiego długotrwały pokój, rozwój i możliwość bogacenia się.

Nawiązując do niedawnej burzy sejmowej, warto nadmienić, że Zygmunt Stary był wujem Albrechta - i to nie dalekim powinowatym, ale literalnie bratem jego matki.

Polecamy artykuł Marcina Celińskiego w najnowszym numerze magazynu kulturalnego "Kraków i Świat", w którym nie tylko obszernie wyjaśnia znaczenie Hołdu Pruskiego dla ówczesnej Polski, ale odnosi się też do pojęcia ahistoryzmu, czyli oceniania niegdysiejszych wydarzeń przez pryzmat współczesnego świata.

Redakcja

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami
Ciasteczka

Przeglądając tą stronę, akceptujesz używanie przez nas pliki cookies. Więcej informacji

Rozumiem