Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
unia

Z raportu opublikowanego przez Instytut Spraw Publicznych wynika, że mimo antyunijnej narracji rządu PiS zdecydowana większość Polaków jest za pozostaniem Polski w strukturach Unii Europejskiej i widzi więcej korzyści niż strat związanych z członkostwem.

- Pokazujemy bardzo silną polaryzację polityczną. Z jednej strony większość elektoratów partii jest za pozostaniem w Unii, natomiast to co się dzieje wokół samego konfliktu PiS-UE napawa niepokojem – stwierdził w rozmowie z Marcinem Celińskim i Radosławem Grucą w Resecie Obywatelskim, Jacek Kucharczyk- prezes ISP i autor raportu„Widmo polexitu. Społeczne postawy wobec członkostwa Polski w UE”.

Ponad 80% za Unią

Wyniki badania przeprowadzonego przez ISP pokazują, że ogólne poparcie dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej deklaruje 82% respondentów, gdzie aż 69% badanych zdecydowanie popiera udział w organizacji. Sprzeciw wobec członkostwa zadeklarowało jedynie 5% ankietowanych, natomiast zdania w tej kwestii nie ma 13% badanych.

Stosunek do Unii, a sympatie polityczne

Raport pokazuje, że członkostwo w Unii Europejskiej popiera większość wyborców wszystkich partii politycznych w Polsce. Największą liczbę stanowią wyborcy Platformy Obywatelskiej. Pozytywny stosunek względem wspólnoty deklaruje 94% wyborców PO. Najniższe poparcie dla UE deklarują wyborcy trzech konserwatywnych partii: Prawa i Sprawiedliwości- 65%, Solidarnej Polski- 71% i Konfederacji. Co ciekawe- wśród wyborców ostatniego ugrupowania jest więcej euroentuzjastów (67%), niż w grupie wyborców PiS-u.

Heinrich-Böll-Stiftung. Foto: Stephan Röhl - Jacek Kucharczyk, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54778359

Korzyści z członkostwa

73% respondentów stwierdziło, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej przyniosło więcej korzyści niż strat. Przeciwnego zdania jest 6% ankietowanych. 15% uważa, że mamy tyle samo korzyści co strat. Wśród najlepiej ocenianych aspektów integracji są m.in.: swoboda podróżowania, rozbudowa infrastruktury i możliwość zamieszkania, nauki i pracy w innych krajach UE. Najwyżej korzyści doceniają najmłodsi i najstarsi badani.

Polexit

Sformułowanie „Polexit” jest znane większości Polakom. Ponad 70% stwierdza, że spotkało się z tym wyrażeniem określającym wyjście Polski z Unii Europejskiej. Mało tego- większość ankietowanych (55%) uważa, że stan konfrontacji pomiędzy rządem, a instytucjami UE może do tego procesu doprowadzić. Przeciwnego zdania jest 31% badanych. W wypadku ewentualnego referendum w sprawie wyjścia z Unii, za pozostaniem zagłosowałoby 79% Polaków. Za wyjściem- 13%, a 8% nie ma zdania.

Rozmowa z dr. Jackiem Kucharczykiem

Podatność na antyunijne narracje

Mimo wysokich wyników ogólnej aprobaty dla Unii Europejskiej duża część Polaków uważa, że Polska nie jest traktowana przez instytucje europejskie na równi z innymi krajami europejskimi. Tego zdania jest blisko 40% badanych. Co piąty- zdecydowanie się z tym stwierdzeniem zgadza.

Szereg antyunijnych stwierdzeń aprobuje prawie 1/3 badanych. Wśród nich są m.in.: „Unia chce zmusić Polskę do przyjmowania uchodźców”, „Unia próbuje narzucić Polsce wartości sprzeczne z polską tradycją i kulturą” czy „Konieczność respektowania prawa Unii Europejskiej przez polski rząd nadmiernie ogranicza suwerenność Polski”. Ze wszystkimi antyeuropejskimi stwierdzeniami gremialnie zgadzają się wyborcy PiS. Najbardziej podatni są na narrację dotyczącą „narzucania wartości sprzecznych z polską kulturą” - 78%. Ze wszystkimi tego typu stwierdzeniami nie zgadzają się wyborcy Platformy Obywatelskiej.

Jak pisze Jacek Kucharczyk, prezes ISP i autor raportu „Widmo polexitu. Społeczne postawy wobec członkostwa Polski w UE”, impulsem do przeprowadzenia badania stał się kryzys w relacjach rządu PiS z instytucjami Unii i zagrożenie stopniowego wyprowadzania Polski ze wspólnoty Europejskiej.

oprac. mu

Bez wyjścia - na wyjątkowy i jedyny w polskich mediach program o procesie wyprowadzania Polski z Unii. To nie zaczęło się dziś i nie skończy jutro - to działania trwające od lat. Obnażymy twórców i apologetów Polexitu. Pokazujemy kalendarium tego projektu, konfrontujemy propagandę z faktami.

W każdy czwartek od 22 do 23 zapraszają Marcin Celiński i Radosław Gruca

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami