Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
kraj

Kto zainspirował bojówkarzy, którzy napadli na uchodźców w Przemyślu? Istotną rolę odegrał Andrzej Zapałowski, antyukraiński wykładowca. Wcześniej działał pod skrzydłami Antoniego Macierewicza. Dotarł wtedy ze swoją propagandą do... żołnierzy USA stacjonujących w Polsce.

Wczoraj w Przemyślu prawicowe bojówki zaatakowały uchodźców z Ukrainy. Rasistowscy bojówkarze starali się wyszukiwać i bić tych uchodźców, którzy mają ciemniejszy kolor skóry. Polscy ultraprawicowi i proputinowscy politycy publicznie poparli te akty przemocy. Próbowali też szczuć „białych uchodźców” na „niebiałych”
Równocześnie w mediach społecznościowych anonimowe profile zaczęły szerzyć fałszywe wiadomości o „ciemnoskórych przybyłych z Ukrainy”. „Kolorowi przybysze” mieli napadać polskie kobiety i dzieci, sztyletować mężczyzn...

Kłamstwa spod znaku Kremla
Policja dementuje te kłamstwa. Jednak niektórzy Polacy wolą wierzyć politykom prokremlowskiej partii Konfederacja. Takim, jak poseł Konrad Berkowicz, który straszy: „W Przemyślu zatrzęsienie imigrantów spoza Europy. Atakują kobiety. Sprzedawca w jednym ze sklepów został zaatakowany nożem”.
Berkowiczowi wtóruje poseł Grzegorz Braun, który popiera agresywne bojówki z Przemyśla nazywając je „Patrolami Obywatelskimi”. Warto dodać, że poseł Braun publicznie afiszuje się przyjaźnią z Leonidem Swiridowem. To kremlowski propagandzista wydalony z Polski w 2015 r. ze względu na podejrzenie o szpiegostwo. Swiridow aktywnie wspiera siatkę zwolenników Putina w naszym kraju.    

Akcja celowa i skoordynowana

O co w tym wszystkim chodzi? Najprawdopodobniej o to, żeby:
- rozpętać rasistowską histerię wśród Polaków i „białych” Ukraińców;
- zrazić Polaków do uchodźców;
- utrudnić uchodźcom przybywanie do Polski;
- przedstawić światu Polaków i „białych” Ukraińców jako rasistów (z oczywistą korzyścią dla Kremla, który głosi, że „czyści Ukrainę z nazistów”).  
Operacja wygląda na precyzyjnie skoordynowaną. Posłowie Konfederacji nagłośnili ją w tym samym czasie, w którym anonimowe profile społecznościowe przystąpiły do akcji. Trudno wątpić, że to Kreml stoi za całą prowokacją. Kto jednak mógł stanowić bezpośrednią inspirację dla bojówkarzy działających w Przemyślu?

Radny spod znaku pogromu
Prokremlowska prawica ma w Przemyślu swoich ludzi. Wśród nich istotną rolę odgrywa radny Andrzej Zapałowski, wykładowca i były poseł.
Radny Zapałowski publicznie podżegał do atakowania uchodźców z Ukrainy w Przemyślu.
Wczoraj po południu zamieścił na Facebooku wpis następującej treści:
„Jako radny Miasta Przemyśla żądam od władz mojego kraju zaprowadzenia porządku z bandytami, którzy podszywają się pod uchodźców z Ukrainy o innym kolorze skóry! Za maseczki potrafiliście porządnych ludzi rzucać po ziemi! Teraz pokażcie, że coś potraficie z bandytami. Jeżeli nie mieszkańcy miasta sami wezmą sprawy w swoje ręce!!!”.
Po tym wezwaniu do pogromu radny Andrzej Zapałowski pochwalił tych, którzy wezwania usłuchali. W kolejnym wpisie oświadczył to samo, co Grzegorz Braun: „Popieram Patrole Obywatelskie w Przemyślu!”.
Pod wieczór radny zaczął z dużą częstotliwością wklejać następne wpisy o wymownej treści (jak np. „W Przemyślu im nie przejdzie!”).
Wpisom zazwyczaj towarzyszyły krótkie filmiki przedstawiające bojówkarzy. Jeden z nich Zapałowski opatrzył komentarzem: „Patrol obywatelski w Przemyślu w akcji. Brawo chłopaki!!!!”.
Nagrania, na których napastnicy gonią przerażone ofiary, radny Zapałowski komentował następująco: „Przemyska dycha!!! Panowie i Panie! Motywacja do uprawiania sportu to chluba!!!”, „Co jest nie tak w promowaniu sportu?”.

Jaja to nasze coś
Andrzej Zapałowski osiągnął szczyt euforii, gdy inny przemyski radny Marcin Kowalski zamieścił wpis następującej treści: „Nie potrafiła zapanować nad porządkiem w mieście Pani Wojewoda, a prosiliśmy kilka razy. Nad porządkiem w Przemyślu zapanowali mieszkańcy”.
Zapałowski udostępnił na swoim profilu ten wpis z następującym komentarzem: „Marcin, jaja to coś szczególnego. Ty je dostrzegasz, a jeszcze bardziej Twoja ukochana. Tak trzymaj! To nasze coś!!!!”.

Opowieść o pasie szahida

Dziś rano radny Zapałowski zamieścił na Facebooku kolejny filmik, tym razem dłuższy. Filmik zawiera opowieści o „kolorowych” imigrantach z nożami, a nawet z tzw. pasem szahida (strój zawierający materiały wybuchowe, przy pomocy którego terrorysta może zrobić z siebie „żywą bombę”).  
Nagranie przedstawia rozmowę dwóch kobiet, których twarzy nie możemy zobaczyć. Jedna z pań podaje się za celniczkę. Poniżej cytuję ich wypowiedzi, włącznie z wyrażeniami o cechach mowy nienawiści. Z góry przepraszam tych, których mogą obrażać treści udostępnione przez radnego Andrzeja Zapałowskiego.
„Wszystko przychodzi z Białorusi, tam z tej granicy (...) ja muszę (...) wpuścić, bo jest na Ukrainie wojna. Bo ja jestem celnikiem granicznym. Zaczęliśmy się buntować. Bo są ludzie np. Maroko, Pakistan, którzy mają stempel graniczny Ukrainy np. 27 luty. Weszli do kraju w czasie wojny. I teraz z tego kraju w czasie wojny uciekają przez wojnę… Wykorzystali sobie tę wojnę”.
„Tutaj część czarnoskórych sobie leżakuje. Wy musicie też o tym informować. Oni muszą mieć dokumenty, on nie może tak, że ma kartkę zwykłą, przychodzi i on jest uciekinier? Jaki to jest uciekinier, proszę panią? (...) Jacy to są uchodźcy?”.
„To jest wejście do Unii Europejskiej”.
„Oni się pchają, gdzie jest jest ciepło. Nakarmić, poleżeć i się ogrzać (…) Więc to nie tylko ja się burzę, inni ludzie też się burzą”.
„My wszyscy się burzymy, jako Straż Graniczna na granicy na odprawie (...) My już nie chcemy tego taić. Bo kobiety mówią, że oni wypychają z pociągów, grożą nożami, bo chcą przejść”.
„A słyszała pani, że wczoraj doszło do gwałtu jakiegoś? Wczoraj w nocy się dowiedziałam koło drugiej. A że była jakaś niefajna sytuacja w Biedronce? Nie słyszała pani, że była interwencja”.
„Ja słyszałam tylko, że przyjechała na SOR czarnoskóra kobieta i miała na sobie przygotowane pasy szahida (...) To, co się wysadzają. Miała ciuchy porobione, żeby to wsadzić. Ona już jest zatrzymana, nie. Ale widzi pani, co przyjeżdża. Skąd, kurwa, tyle czarnuchów było na Ukrainie? To co się dzieje”.

Związany z Przemyślem i ultraprawicą

Kim jest radny Zapałowski?

Andrzej Zapałowski urodził się w Wałbrzychu, ale związał z Podkarpaciem. Jak również z prawicą i ultraprawicą. Oto przebieg jego kariery politycznej w skrócie:
- w 1997 r. znalazł się w Sejmie jako poseł Akcji Wyborczej Solidarność;
- w 2002 r. zasiadł we władzach antyzachodniej Ligi Polskich Rodzin i kandydował z jej ramienia na prezydenta Przemyśla;
- w 2005 r. trafił do Parlamentu Europejskiego z ramienia tej samej partii;
- w 2010 r. kandydował na prezydenta Przemyśla;
- w 2014 r. startował do rady miejskiej jako kandydat komitetu Patriotyczny Polski Przemyśl;

- w 2015 r. przystąpił do partii Jedność Narodu;

- również w 2015 r. został zarejestrowany jako lider listy komitetu wyborczego Grzegorza Brauna „Szczęść Boże”;
- w 2018 r. dostał się do rady miejskiej Przemyśla z ramienia ruchu Kukiz’15;
- w latach 2019-2020 Zapałowski był wiceprzewodniczącym rady Przemyśla;
- w 2019 r. startował do Parlamentu Europejskiego jako przedstawiciel prokremlowskiej Konfederacji.

Jedność Narodu w Domu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej

Co Andrzej Zapałowski robił w partii Jedność Narodu? Zasiadał w radzie krajowej partii. Ugrupowanie zarejestrowano w dawnym Domu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Warszawie. W budynku mieszczą się dziś proputinowskie i prołukaszenkowskie:
- Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód;
- Stowarzyszenie Współpracy Polska-Rosja;
- Stowarzyszenie Polska-Białoruś.
Pod tym adresem została również zarejestrowana prokremlowska partia Zmiana. Kto ją założył? Mateusz Piskorski, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Wieszczył rozpad Ukrainy

W swej karierze Zapałowski regularnie wykorzystywał treści antyukraińskie. Żerował na lokalnych konfliktach między polską a ukraińską mniejszością w Przemyślu, jak np. zatarg o przemyski kościół karmelitów (w latach 90. przekazany przez kurię biskupią ukraińskim grekokatolikom, co wywołało protesty polskich wiernych).

Między innymi, Andrzej Zapałowski występował w antyukraińskim portalu Kresy.pl, gdzie:

– o zdradę Polski oskarżał zamęczonego w sowieckim łagrze ukraińskiego biskupa Jozafata Kocyłowskiego (uznanego za męczennika przez Kościół katolicki);

– usprawiedliwiał słynną akcję „Wisła”, czyli antyukraińską czystkę etniczną prowadzoną przez polskich komunistów w latach 40. i 50.;

– twierdził, że posłowie PO wzywający do upamiętnienia tej czystki „wpisują się w ideologię banderyzmu”.

Gdy w 2014 r. Putin napadał na Ukrainę, Zapałowski zapowiadał rozpad tego kraju, atakował Zachód i usprawiedliwiał agresję Kremla: „Moim zdaniem, od początku błędem strategicznym była próba rozegrania sytuacji na Ukrainie bez udziału Rosji. Można było przewidzieć, że takie działania mogą się skończyć konsekwencjami terytorialnymi, jeżeli nie demontażem państwa ukraińskiego”.

Gość mediów Kremla

Andrzej Zapałowski gościł też często w rosyjskim portalu Sputnik, szerzącym putinowską ideologię w Polsce i innych krajach. Kto kierował polskim oddziałem Sputnika? Wydalony za szpiegostwo Leonid Swiridow, kompan Grzegorza Brauna.

Zapałowski występował również w innych kremlowskich mediach. Były to portale Ruposters, Pravda TV, Regnum i NewsBalt. Ten ostatni portal:
- podpisał umowę o współpracy z oskarżonym o szpiegostwo Mateuszem Piskorskim i jego organizacją Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych;
- zaprzeczał sowieckiej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską.
W rosyjskojęzycznych mediach, tak samo jak w polskojęzycznych, Zapałowski zapowiadał rozpad Ukrainy. Cytował go również Nowoross.Info - portal separatystów z Donbasu.

Wykładowca Macierewicza

W 2016 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz pozwolił Andrzejowi Zapałowskiemu wygłaszać wykłady dla żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Jednostka cieszyła się szczególnymi względami ministra (jej szef, Wiesław Kukuła, za czasów Macierewicza awansował na generała i został dowódcą utworzonych przez ministra Wojsk Obrony Terytorialnej).
W tym samym czasie Zapałowski habilitował się na Akademii Sztuki Wojennej. Ona też stanowiła ukochane dziecko Antoniego Macierewicza.
Na stronie internetowej uczelni doktor Zapałowski chwalił się, że wygłosił:
- wykład pt. „Wyzwania dla bezpieczeństwa Polski na kierunku ukraińskim i białoruskim” dla kadry Dowództwa Operacji Specjalnych w Krakowie;
- cykl wykładów na temat sytuacji polityczno-wojskowej w Europie Wschodniej dla polskich komandosów i amerykańskich żołnierzy w Lublińcu.
Najwyraźniej antyukraiński działacz lansowany przez media Kremla mógł szerzyć swoją propagandę nie tylko wśród polskich komandosów. Również – wśród żołnierzy USA stacjonujących w Polsce. A wszystkiemu patronował Macierewicz.

Rosjanie infiltrują ekstremistów z Podkarpacia
Zwróciliśmy się do majora Jacka Mykity z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (zajmującej się m.in. kontrwywiadem cywilnym). Major Mykita, dziś w stanie spoczynku, w latach 2002-2005 był zastępcą wydziału zamiejscowego ABW w Przemyślu.

- Nie sądzę, żeby inspirował chuliganów inaczej niż poprzez wystąpienia publiczne. Ale cieszy się ogromnym autorytetem w środowiskach kibolskich, gdyż inspirował intelektualnie Młodzież Wszechpolską. To mu pomogło zostać radnym. Raczej nie organizował tych napaści bojówkarzy. Owszem, on się z nimi spotyka, ma w takich kręgach swoje grono wielbicieli. Ma ciekawy intelekt, umysł historyka-analityka. Jest fanem wojskowości i rekonstrukcji historycznych. Jest też radnym związanym z Konfederacją i pracownikiem umysłowym Uniwersytetu Rzeszowskiego. To człowiek ostrożny. Nie organizuje akcji, on je inspiruje i błogosławi – mówi major Mykita i dodaje - Nie wykluczam, że Rosjanie infiltrują środowiska ekstremistyczne na Podkarpaciu. Agentura wpływu potrafi wykorzystać poglądy i postawy lokalnych autorytetów, aby inspirować ludzi do działań.

Tomasz Piątek

Źródła:

https://oko.press/przemoc-dezinformacja-konfederacja/  
https://wyborcza.pl/7,75398,24353855,grzegorz-braun-na-zdjeciach-z-podejrzewanym-o-szpiegostwo-rosjaninem.html
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2156471,1,wielka-wojna-ojczyzniana-w-konfederacji.read?src=mt
https://www.facebook.com/profile.php?id=100011165020740

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1556257971423022&id=100011165020740

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1556334534748699&id=100011165020740

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1556332181415601&id=100011165020740

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1653842088298570&id=100010183839713

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1556273824754770&id=100011165020740
https://www.facebook.com/WspolnieDlaPrzemysla/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100010183839713
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1556598274722325&id=100011165020740

https://streamable.com/t/ly8uh3?fbclid=IwAR1o1obgQ7WH1-RRhNcxRYCNbxi-St1ddsTSZgTx5wCcozp7bzwKwagtASs
https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Zapa%C5%82owski
http://przemysl.esesja.pl/radny/32449/andrzej-zapa%C5%82owski.htm

https://geopolityka.net/andrzej-zapalowski-konflikt-polsko-ukrainski-o-przemyski-karmel/

https://www.portalprzemyski.pl/papiez-przemyslu-jan-pawel-ii-rozwiazal-polsko-ukrainski-konflikt/

https://kresy.pl/publicystyka/greckokatolicki-biskup-wzbudza-kontrowersje/
http://kresy.pl/wydarzenia/dr-zapalowski-dla-kresow-pl-kompletni-ignoranci-z-po-wpisuja-sie-w-polityke-zwiazku-ukraincow/
http://kresy.pl/wydarzenia/dr-andrzej-zapalowski-federalizacja-ukrainy-wydaje-sie-przesadzona/
https://pl.sputniknews.com/tags/person_Andrzej_Zapalowski/
https://ruposters.ru/news/25-10-2014/v-polshe-proshli-akcii-protiv-geroizacii-upa-na-ukraine
https://www.pravda-tv.ru/2015/11/16/188893/novosti-novorossii-boevye-svodki-ot-opolcheniya-dnr-i-lnr-16-noyabrya-2015
https://regnum.ru/news/search/%D0%97%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9.html
http://newsbalt.ru/?s=%22%D0%90%D0%BD%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%B9+%D0%97%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%22
http://www.geopolityka.org/o-stowarzyszeniu/dla-mediow/ecag-podpisal-umowe-o-wspolpracy-z-agencja-newsbalt
http://newsbalt.ru/news/2017/04/17/teper-i-za-rubezhom-skazano-chto-k-ubiystvu-poljakov-ne-prihastna-nasha-strana/
http://newsbalt.ru/analytics/2012/11/andzhey-zapalovski-ukraina-na-puti-k-de/
https://regnum.ru/news/polit/2235455.html
http://www.novoross.info/politiks/33718-galichina-proigraet-novyy-banderovskiy-maydan-i-otdelitsya-ot-ukrainy-polskiy-ekspert.html

http://www.wbn.akademia.mil.pl/obrony-III-WBN/procedury-naukowe-dr-andrzej-zapalowski-habilitacja.html

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami