Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
śledztwa

Stanisława Kasprzycka to działaczka PiS z rodzinnych stron Daniela Obajtka. Gdy była kandydatką do Sejmu, startowała z hasłem: „Najważniejszy jest człowiek, a władza powinna mu służyć!”. Dziś już wiemy, że tym człowiekiem była pani Kasprzycka.

Stanisława Kasprzycka to działaczka PiS z rodzinnych stron Daniela Obajtka. Gdy była kandydatką do Sejmu, startowała z hasłem: „Najważniejszy jest człowiek, a władza powinna mu służyć!”. Dziś już wiemy, że tym człowiekiem była pani Kasprzycka.

Przez długie lata swojej kariery zawodowej związana była ze szkołą. W podstawówce uczyła plastyki, była też dyrektorką, ale ostatnie lata spędza głównie na świetlicy. Być może dlatego, że na większy zakres obowiązków nie ma czasu. Odkąd bowiem Daniel Obajtek ma władzę w dużych spółkach Skarbu Państwa, pani Kasprzycka tylko zmienia posady.
W 2019 r. trafiła do rad nadzorczych Zakładu Utylizacji Odpadów w Myślenicach oraz w tamtejszym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.  Rok  później  zajmowała  już  znacznie bardziej  intratne  stanowisko:  w  radzie  nadzorczej Energi Obrót, jednego z największych dostawców energii w Polsce. Zajmowała je do lipca 2021 r. po czym nagle odeszła. Wróciła 11 tygodni później. „Gazeta Wyborcza” próbowała wówczas drążyć, czy dostała odprawę za to odejście. Z tego samego artykułu dowiedzieliśmy się, że to dzięki niej do Energi Obrót na stanowisko  wiceprezesa  spółki  trafiła  Elżbieta Bugaj. To bliska krewna Tomasza Bugaja, wspólnika w interesach Daniela Obajtka i jego matki Haliny. Być może to za te zasługi, a być może tyl- ko dlatego, że zna się z prezesem Orlenu, Kasprzycka jeszcze awansowała. W lutym 2023 r. została wiceprezesem… PGNiG Technologie. Jest to państwowa spółka, która raptem 3 miesiące wcześniej trafiła do Grupy Orlen. Spół- ka specjalizuje się w „usługach projektowania, budowy, uruchamiania i eksploatacji kopalń ropy naftowej i gazu ziemnego”. Co to ma wspólnego z plastyką? Co ma wspólnego z dyrektorowaniem podstawówce? Kasprzycka na stronie zarządu opisana została jako menedżer z  „wieloletnim  i  bogatym  doświadczeniem, w szczególności w zakresie zarządzania zespołami ludzi” (może chodzi o ogarnianie dzieci na świetlicy?), a do tego posiada umiejętności pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania oraz myślenia strategicznego. Tego na pewno nie można jej odmówić. Strategia znajomości z Obajtkiem przynosi jej prawdziwe kokosy.
Kasprzycka znalazła się na zaprezentowanej liście „tłustych kotów PiS”, przygotowanej przez PSL. Objęła ona 357 nazwisk osób związanych z PiS na intratnych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa.

Marcin Piplowski

Tekst pochodzi z broszury „100 afer, które wstrząsnęły Polską”. Publikujemy go za wiedzą i zgodą autora i wydawcy.

Wesprzyj niezależne media!

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami