Kim jesteśmy Wesprzyj Reset Przyjaciele Ramówka Słuchaj online Słuchaj online
polexit

18 tur rozmów z Czechami bezskuteczne. Kiedy likwidacja Izby Dyscyplinarnej?

Komisja Europejska nie pozostaje bierna wobec buńczucznych zapowiedzi polityków PiS i Solidarnej Polski przekonujących, że Polska nie będzie płacić zasądzonych kar za niewykonanie decyzji TSUE. W sumie Polska jest zobowiązana do zapłacenia już 45 mln euro w dwóch sprawach dotyczących kopalni w Turowie i tzw. Ustawy kagańcowej, na mocy której funkcjonuje Izba Dyscyplinarna w TSUE.

9 listopada KE wysłała do polskich władz pierwsze wezwanie do zapłaty kary za kontynuowanie pracy kopalni Turów. Rachunek opiewa już na 25 milionów euro. Kary za to, że kopalnia Turów działa pomimo decyzji o wstrzymaniu wydobycia, są naliczane od 20 września.

Kary mogą przestać być naliczane w momencie oficjalnego wycofania przez Czechy wniosku o kary lub skargi o naruszenie przez Polskę unijnego prawa. Polscy politycy od momentu skierowania sprawy do TSUE zapowiadają, że negocjacje są już na finiszu, ale końca ich nie widać. Właśnie minęła 18 tura rozmów, która również nie przyniosła przełomu. Każdy dzień zwłoki do dodatkowe 500 tys. Euro kary, czyli licząc po dzisiejszym kursie ponad 2,3 mln złotych.

Do zapłacenia będzie też 1 mln euro za niewykonanie decyzji TSUE w sprawie rozwiązania Izby Dyscyplinarnej i przywrócenia sędziów odsuniętych od orzekania m.n Igora Tuleyi, który był ostatnio gościem programu „Prawoteka”.

Karę nałożono 27 października i wynosi 1 mln euro, czyli 4,6 mln złotych dziennie. Mimo zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego do dziś nie wiadomo, kiedy i jak Izba będzie zlikwidowana. Bierność i kunktatorstwo rządu kosztuje nas już ponad 200 mln złotych, a Polska jest nie tylko państwem rekordzistą w zakresie kwoty kar, ale też jedynym krajem UE, który nie zamierza ich płacić.

Bez wyjścia - na wyjątkowy i jedyny w polskich mediach program o procesie wyprowadzania Polski z Unii. To nie zaczęło się dziś i nie skończy jutro - to działania trwające od lat. Obnażymy twórców i apologetów Polexitu. Pokazujemy kalendarium tego projektu, konfrontujemy propagandę z faktami.

W każdy czwartek od 22 do 23 zapraszają Marcin Celiński i Radosław Gruca

Udostępnij

Tagi

Dołącz do nas

Podoba Ci się?

Obywateluj z nami